Artykuł sponsorowany

Jakie ścierniwa stosuje się w procesie piaskowania?

Jakie ścierniwa stosuje się w procesie piaskowania?

W celu oczyszczenia różnorodnych materiałów na skalę przemysłową, już od ponad stu lat stosuje się sprawdzoną metodę nazywaną piaskowaniem. W tej metodzie wykorzystywane są rozdrobnione tworzywa o właściwościach ścierających – piasek jest jednym z nich, ale wcale nie najczęściej stosowanym – które uderzając w materiał z dużą siłą, powodują odspojenie zanieczyszczeń z powierzchni materiału. Jakie ścierniwa stosuje się w tym procesie i jak dobierać je do różnych powierzchni? O tym w naszym artykule.

Różne rodzaje materiałów ściernych i ich zastosowanie

Celem piaskowania jest oczyszczenie powierzchni. Często wykonuje się obróbkę strumieniowo-ścierną jako jeden z etapów obróbki powierzchni, w celu przygotowania jej do kolejnych etapów wykończenia. Na przykład nadanie jej odpowiedniej porowatości sprawia, że zabezpieczenie powierzchni powłokami lakierniczymi jest bardziej efektywne, gdyż poprawia się jej przyczepność. Aby piaskowanie miało odpowiednią skuteczność, wydajność i efektywność, konieczny jest odpowiedni dobór rodzaju i jakości materiału ściernego.

Na rynku dostępne są różne ścierniwa, o różnych właściwościach wpływających na ostateczny efekt pracy z ich wykorzystaniem. Do najpopularniejszych należą:

  • piasek kwarcowy,
  • elektrokorund (tlenek aluminium),
  • żużel pomiedziowy, szlaka miedziowa (polgrit),
  • węglik krzemu,
  • garnet,
  • śrut stalowy, śrut ze stali nierdzewnej,
  • granulat szklany,
  • zmielone skorupy orzechów,
  • piłeczki kauczukowe.

Różne rodzaje materiału ściernego stosuje się do różnych powierzchni, w zależności od ich właściwości oraz pożądanego efektu piaskowania.

Gdzie wykorzystuje się oczyszczanie powierzchni za pomocą piaskowania?

Piaskowanie stosuje się w ogromnej ilości dziedzin przemysłu i innych branż, w tym w kosmetyce i stomatologii. Najczęściej jednak stosowane jest na dużą skalę do oczyszczania części maszyn, części samochodowych, płyt kamiennych, elementów z tworzyw sztucznych, drewna i szkła, przy renowacji zabytków. Przedsiębiorstwo Malmet wykonuje piaskowanie maszyn rolniczych, piaskowanie przyczep i naczep oraz inne usługi piaskowania przed wykonaniem zabezpieczeń antykorozyjnych tych elementów. Malowanie konstrukcji stalowych, czy malowanie proszkowe wymagają odpowiedniego przygotowania powierzchni przed ostateczną obróbką wykończeniową.

Metoda ta jest szeroko stosowana głównie ze względu na jej dokładność i możliwość dotarcia do każdej płaszczyzny i każdego zakamarka czyszczonego elementu. Piaskowanie jest też stosunkowo szybkie, zwłaszcza w porównaniu z innymi metodami czyszczenia powierzchni, a mnogość ścierniw pozwala na zastosowanie tej metody do powierzchni o różnych właściwościach. Dzięki temu jest to metoda bardzo szeroko stosowana w przemyśle i innych dziedzinach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz