Artykuł sponsorowany

Jakie samochody są uznawane za zabytkowe?

Jakie samochody są uznawane za zabytkowe?

Choć nowoczesne samochody zawładnęły sercami wielbicieli motoryzacji, wielu z nich nadal pozostaje wiernych modelom zabytkowym. Okazuje się jednak, że to pojęcie dotyczy wąskiej grupy pojazdów i formalnie nie powinno być stosowane do określania aut młodszych niż 25-letnie. Jakie są inne warunki przyznania żółtej tablicy rejestracyjnej zarezerwowanej dla zabytków? Wyjaśniamy.

Charakterystyczna żółta tablica rejestracyjna informuje, że samochód, na którym została zamontowana jest zabytkiem. Co to oznacza w praktyce?

Jakie warunki musi spełnić auto, żeby zostało uznane za zabytkowe?

Choć w polskim prawie obowiązują ścisłe wytyczne co do rejestracji samochodów zabytkowych, warto wiedzieć, że finalną decyzję o przyznaniu tego statusu podejmuje wojewódzki konserwator zabytków. Dzieje się tak dlatego, że regulacje są w pewnych aspektach nieostre. Dlatego w przypadku aut spełniających warunki, ale uznanych za zbyt pospolite, decyzja może być odmowna.

Jakie są zatem wymogi? Kodeks Drogowy informuje, że zabytkiem jest pojazd wpisany do rejestru lub ewidencji zabytków. Żeby auto mogło zostać uznane za zabytkowe:

  • musi mieć co najmniej 25 lat (w niektórych rejonach Polski, np. na Mazowszu wieku ten wynosi co najmniej 30 lat),
  • od 15 lat nie może już być produkowane,
  • musi być oryginalne, bez istotnych zmian w najważniejszych podzespołach — układzie hamulcowym, podwoziu, silniku (nie wyklucza to oczywiście troski o stan techniczny i wizualny pojazdu poprzez profesjonalną renowację klasycznych aut),
  • musi być dobrze utrzymane, zadbane (aczkolwiek stan techniczny nie jest głównym wyznacznikiem),
  • powinno być nietuzinkowe, mieć wartość historyczną.

Ze względu na fakt, że zabytkowe pojazdy stały się w Polsce popularne, w poszczególnych regionach zaostrzono kryteria przyznawania żółtych tablic rejestracyjnych. Dzięki temu ma się pewność, że dany pojazd rzeczywiście jest zabytkiem i może korzystać z przysługujących mu z tego tytułu przywilejów.

Samochód z żółtą tablicą rejestracyjną

Żółte tablice rejestracyjne to nie tylko prestiż, ale też korzyści dla właściciela. Jest on zwolniony z obowiązku wykonywania badań technicznych oraz może wykupić OC na krótszy czas. Często warunki ubezpieczenia są konkurencyjne w porównaniu z ofertą standardową. Warto wiedzieć, że decydując się na rozpoczęcie procedury rejestracji auta klasycznego, po pozytywnej decyzji nie będziesz mógł sprzedać go czy zrekonstruować w firmie Rzepecki Auto Jabłonna bez zgody konserwatora zabytków. To nie odstrasza jednak tych, którzy są wielbicielami zabytków na czterech kółkach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz