Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety skarmiana krów mlecznych młótem browarnianym?

Jakie są zalety skarmiana krów mlecznych młótem browarnianym?
Krowy mleczne muszą być żywione w taki sposób, aby nie tylko pokrywać ich potrzeby bytowe, ale również produkcyjne. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych pasz, które gwarantują wysokie wyniki produkcji i dobry skład mleka. Jednym z nich jest młóto browarniane. Jakie są jego największe zalety i czy opłaca się stosować jako paszę dla wydajnych krów mlecznych?

Od czego zależy wybór paszy?

Odpowiednie żywienie krów mlecznych to warunek, który najbardziej wpływa na jakość produkcji. Poszukując idealnej paszy, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest zbilansowanie wszystkich składników odżywczych. Pasza powinna być skomponowana w taki sposób, aby pokrywać wszystkie potrzeby bytowe i produkcyjne zwierząt pod kątem:

  • węglowodanów;
  • białka;
  • tłuszczów;
  • proporcji aminokwasów w białku ogólnym;
  • włókna;
  • witamin i minerałów.

Należy pamiętać, że krowy są przeżuwaczami. Oznacza to, że ich układ pokarmowy jest przystosowany do niemal ciągłej pracy. Odpowiednia stymulacja żołądków przeżuwaczy warunkuje ich zdrowotność. Z tego powodu kluczowe jest stosowanie nie tylko pasz treściwych, ale też dużej ilości objętościowych. Specjaliści z firmy Domino podkreślają, że wybór paszy zależy również od fazy laktacji. Inne parametry paszy są potrzebne krowom zasuszonym, a inne w wysokim stadium laktacji. W przeciwnym razie może dojść do obniżenia płodności oraz złej jakości lub niewystarczającej ilości mleka.

Właściwości i zalety młóta browarnianego

Dobrej jakości młóto ma przyjemni, świeży i lekko słodkawy zapach. Jego średnia wilgotność to 78%, dlatego należy do grupy pasz wilgotnych.  W celu przedłużenia trwałości, bez problemu można poddawać je suszeniu lub kiszeniu. Młóto browarniane to pasza, która pozwala uzupełnić białko bez generowania wysokich kosztów skarmiania. Zostało potwierdzone badaniami, że ma ona właściwości mlekopędne. Bezpieczna dzienna dawka młóta na krowę mleczną to od 6 do 8 kg, dlatego może ono stanowić sporą część mieszanki TMR. Ze względu na wyjątkowo soczystą strukturę uniemożliwia krowom wybieranie z mieszanki pojedynczych, bardziej smakowitych składników. Jego większa część ulega strawieniu w żwaczu, dlatego korzystnie wpływa na jego zdrowotność. Oprócz białka i zawartych w nim cennych aminokwasów jest bogate w minerały oraz witaminy – w szczególności B1, B2, B4, B5, A i E. Młóto browarniane można podawać również w formie suszonego granulatu. Wtedy maksymalna ilość będzie wynosiła do 3 kg na sztukę, gdyż po odparowaniu wody, koncentracja składników odżywczych będzie o wiele większa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz