Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Wśród instalacji sanitarnych jedną z najważniejszych jest system grzewczy. Ten zasilany może być różnymi materiałami, jednak wśród właścicieli domów jednorodzinnych coraz większy wpływ na wybór mają względy ekologiczne. W tym kontekście świetnie wypada ogrzewanie gazowe. Jakie przynosi korzyści i z czego składa się taka instalacja? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Plusy i minusy ogrzewania gazowego

Rozwój sieci gazowej w naszym kraju sprawił, że coraz częściej paliwem wykorzystywanym w domowych instalacjach jest gaz. Również tam, gdzie nie można wykonać przyłącza, stosuje się zbiorniki ulokowane na działkach, z których zasilane są urządzenia wewnątrz budynków. Dostępność, a co za tym idzie, także niemal nieistniejące przerwy w dostawie gazu, to jednak tylko jeden z czynników wpływających na popularność tej techniki grzewczej. Do jej pozostałych zalet należą:

  • panel sterujący zapewniający wygodę użytkowania;
  • brak konieczności rozpalania i sprawdzania ognia, dokładania opału;
  • wysoka sprawność urządzeń;
  • czystość procesu spalania;
  • utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach;
  • możliwość współpracy z ogrzewaniem podłogowym;
  • brak zanieczyszczenia środowiska.

Musimy jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Do tych najważniejszych zalicza się wysokie koszty inwestycyjne oraz rachunki – w domach o niskiej izolacji termicznej. W przypadku przyłączania budynku do sieci długo może trwać dopełnianie formalności i oczekiwanie na uzyskanie niezbędnego pozwolenia. Sam montaż instalacji należy powierzyć doświadczonym specjalistom, do jakich zalicza się Robert Rosłowiec. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo. Fachowcy zalecają ponadto coroczną konserwację systemu, która jest konieczna do utrzymania go w sprawności.

Dobór gazowego kotła grzewczego

Użytkownicy ogrzewania gazowego cenią to rozwiązanie przede wszystkim za bezproblemowość. Kocioł grzewczy w tym przypadku kontroluje się przy pomocy specjalnego panelu, na którym możemy regulować nie tylko temperaturę, ale również godziny pracy. Na rynku dostępne są różne urządzenia, wśród których możemy znaleźć to, które najlepiej odpowiada naszym wymaganiom. Kryteria klasyfikacji mogą dotyczyć miejsca ich montażu – wówczas podział obejmuje modele wiszące oraz stojące. W sprzedaży znajdziemy również kotły jedno- lub dwufunkcyjne, z otwartą albo zamkniętą komorą spalania.

Powinniśmy jednak zwracać uwagę na sposób ich działania. To on bowiem w dużym stopniu decyduje o efektywności ogrzewania gazowego, ale również kosztach inwestycyjnych. Do wyboru mamy zatem warianty: tradycyjny, kondensacyjny, który pozwala odzyskać ciepło ze spalin gazowych, a także pulsacyjny, wykorzystujący procesy kondensacji i pulsacji, co oznacza, ze nie ma on palnika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz