Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety i zastosowanie systemów polimeryzacji opartych o technologię UV?

Jakie są zalety i zastosowanie systemów polimeryzacji opartych o technologię UV?

W codziennej pracy maszyn, urządzeń drukujących oraz na etapie postpress kluczowymi elementami są: jakość wydruku oraz czas wysychania różnego rodzaju zadrukowywanych bądź klejonych powierzchni. W procesie utwardzania farb i klejów stosowane są innowacyjne systemy polimeryzacji, oparte o promieniowanie ultrafioletowe, z wykorzystaniem lamp typu: UV i UV LED oraz IR. W naszym artykule przeanalizujemy, jakie są główne zalety tej technologii oraz gdzie znajduje ona zastosowanie.

Polimeryzacja jest reakcją chemiczną, w wyniku której pojedyncze cząsteczki, zwane monomerami, łączą się w makrocząsteczki, czyli polimery. Zjawisko fotopolimeryzacji (naświetlania) polega zaś na polimeryzacji monomerów dzięki fotoinicjatorom, generującym światło UV i promieniowanie podczerwone za pomocą lamp typu UV, UV LED oraz IR. Naświetlanie powoduje szybkie wysychanie i utwardzenie różnego rodzaju farb, klejów lub lakierów.

Zastosowanie systemów polimeryzacji UV

Technologia systemów polimeryzacji UV znalazła szerokie zastosowanie głównie w przemyśle poligraficznym, zarówno na etapie przygotowywania wydruków w technologii sitodruku, fleksodruku, jak i postpress, czyli pakowania w folie termokurczliwe, a także foliowanie materiałów oraz opakowań o zróżnicowanej gramaturze – mówi Stamat Dolmov z firmy S Technika, specjalizującej się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań z zakresu UV dla przemysłu.

Technologia fotopolimeryzacji, z zastosowaniem lamp UV, UV LED i IR stosowana jest w różnych urządzeniach przemysłu poligraficznego, służących do suszenia zadrukowanych lub klejonych materiałów, jak: pcv, aluminium, folia, guma, stal czy tkaniny. Zjawisko fotopolimeryzacji jest też coraz częściej wykorzystywane w technologii druku 3D, między innymi do łączenia poszczególnych komponentów oraz ich suszenia bądź utwardzenia.

Zalety technologii UV

Nowoczesne systemy polimeryzacji, oparte o technologię UV, zyskują popularność wśród inwestorów na całym świecie, głównie ze względu na wysoką jakość suszonych powierzchni, na których doskonale zachowuje się zadany kształt oraz intensywność koloru, niezależnie od wielkości materiału. 

Dzięki lampom UV i IR możliwe jest precyzyjne odwzorowanie nawet najdrobniejszych detali, a cały proces przebiega bardzo dynamicznie, pozostając w pełni bezpiecznym dla człowieka. Utwardzone, wysuszone w technologii UV powierzchnie zyskują również zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, blaknięcie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Opracowanie:
Warszawa, Księcia Ziemowita 53 bud 1 lok. 7
tel. 605 788 115
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz