Jakie są właściwości węgla aktywnego?

Jakie są właściwości węgla aktywnego?

Sięgamy po niego, gdy mamy problemy trawienne, bo neutralizuje ich wyjątkowo uciążliwe dolegliwości. Jego działanie jest bezpieczne dla użytkownika i jednocześnie bardzo skuteczne. Węgiel aktywny, bo o nim mowa, to jednak nie tylko panaceum na bolączki układu trawiennego. Gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie? Jakie są jego właściwości? Zapraszamy do lektury artykułu!

Strony www Strony www

Węgiel aktywny w leczeniu problemów pokarmowych

Węgiel aktywny to małe, czarne tabletki stosowane w leczeniu biegunek, zatruć pokarmowych, zatruć lekarstwami oraz substancjami chemicznymi i pomocniczo – w usuwaniu wzdęć. Węgiel ten powstaje w bardzo wysokiej temperaturze z miazgi drzewnej, która następnie jest aktywowana (stąd druga nazwa – węgiel aktywowany), dzięki czemu nabiera właściwości adsorpcyjnych – przyciągania powierzchniowego jonów, co powoduje lokalną zmianę stężenia danej substancji. W przypadku leczenia problemów pokarmowych węgiel leczniczy przyciąga do swojej powierzchni bakterie lub toksyny, a następnie jest wydalany z organizmu. Do tego wyścieła błony śluzowe przewodu pokarmowego, tworząc aktywny film chroniący organizm przed drobnoustrojami i toksynami. Jako, że wiąże również toksyny, stosowany jest przy odtruciu organizmu z zatrucia lekami (m.in. paracetamol, kwas acetylosalicylowy czy morfina), jako filtr w maskach przeciwgazowych, pochłaniaczach par paliwa i w formie katalizatora. Tabletki węgla aktywnego znajdziemy w każdej aptece. Należy jednak pamiętać, że jego długotrwałe stosowanie może się także odbić na sorpcji pożytecznych dla zdrowia substancji.

Węgiel aktywny w kosmetyce

Ze względu na swe właściwości adsorpcyjne węgiel wykorzystywany jest też w przemyśle kosmetycznym i to w kilku dziedzinach. Jest na przykład składnikiem środków i kosmetyków likwidujących skutki trądziku, bo redukuje lokalne stężenie sebum, przyczyniając się w ten sposób do odblokowania porów skóry, zmatowienia jej, normalizacji, oczyszczenia i rozjaśnienia. Nadaje się do stosowania także na cerze usianej wągrami, tłustej i łojotokowej.

Węgiel aktywny to też substancja stosowana jako środek do wybielania zębów. Jest to jedna z tych babcinych metod, które są obecnie w gestii zainteresowań przemysłu kosmetycznego. By samodzielnie poprawić jasność zębów w domu wystarczy przygotować pastę z odrobiny wody i węgla aktywnego, a następnie nakładać ją na lica zębów 2-3 razy w tygodniu. W drogeriach oraz w sklepach kosmetycznych coraz częściej znajdziemy jednak pasty do zębów zawierające aktywny węgiel. Ssana przez około 20 min. tabletka węgla pomoże uporać się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Substancja ta znajduje się też w środkach stosowanych w leczeniu przetłuszczających się włosów, a jej skuteczność, podobnie jak w przypadku oddziaływaniu na skórę opiera się na sorpcji sebum. Właściwości te okażą się przydatne również w trakcie neutralizacji łupieżu.

Węgiel aktywny w formie papki możemy też zastosować jako środek łagodzący reakcje paraalergiczne i zbijający opuchliznę w przypadku ukąszeń przez takie insekty, jak meszki, komary czy pszczoły. Wystarczy wówczas przygotować mieszaninę ze zmiażdżonego węgla i odrobiny wody (niekiedy dopełnić skrobią kukurydzianą) i zaaplikować na podrażnione miejsce. Jak więc widać, węgiel znajduje szeroka paletę zastosowań, od tych stricte zdrowotnych, po kosmetyczno-pielęgnacyjne. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży