Artykuł sponsorowany

Jakie są techniki spawania?

Jakie są techniki spawania?

Jak wiadomo, łączenie różnego rodzaju metalowych elementów, takich jak na przykład rury nie byłoby możliwe spawanie. Metody spawania są różne, a oprócz samej spawarki potrzebne są do niego inne akcesoria bądź chemia spawalnicza, dlatego też warto dowiedzieć się czegoś więcej o całym procesie, jakim jest spawanie. Oto, co warto wiedzieć o technikach spawania.

Spawanie elektrodą otuloną (technika MMA)

Jest to najstarszy i najpowszechniejszy rodzaj spawania, w którym materiał spawalniczy wraz z elektrodą otuloną zostają stopione oraz trwale ze sobą połączone, dzięki działaniu łuku elektrycznego. Łuk spawalniczy może być zasilany zarówno prądem stałym z ujemną bądź dodatnią biegunowością lub prądem przemiennym, zaś za jego osłonę odpowiada ciekły żużel oraz gazy (tlen, tlenek węgla oraz woda), które powstają w momencie wypalania otuliny. Urządzeniami, jakie wykorzystuje się podczas spawania elektrodą otuloną, są prądnice spawalnicze, przetwornice, transformatory oraz zasilacze prostowników, które wraz z elektrodą składającą się z metalowego rdzenia i otuliny stanowią cały sprzęt spawalniczy. Jak już jesteśmy przy elektrodach, to warto wspomnieć, iż możemy spotkać ich różne rodzaje, takie jak celulozowe, kwaśne, zasadowe, utleniające czy rutylowe, a ten podział zależy głównie od składu otuliny.

Spawanie techniką TIG

Jest to technika spawania oparta na łuku elektrycznym wytwarzanym przez nietopliwą elektrodę z wolframu wraz z otulającym ją obojętnym gazem, dzięki czemu spawany materiał stapia się tworząc bardzo wysokiej jakości spoiny nie zawierającej zanieczyszczeń. Tego rodzaju metodę stosuje się najczęściej do spawania rur o cienkich ściankach, cienkich blach czy elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Spawanie techniką MIG/MAG

 Podobnie jak w przypadku techniki TIG tak i tutaj do spawania wykorzystywany jest łuk elektryczny wytwarzany przez spawarkę pomiędzy spawanym elementem a topliwą elektrodą. W tej technice podczas spawania podaje się gaz osłonowy, a różnica pomiędzy techniką MIG i MAG polega na rodzaju tego gazu. W przypadku techniki MIG gazem osłonowym jest gaz obojętny taki jak argon czy hel, zaś w przypadku techniki MAG używany jest gaz aktywny taki jak dwutlenek węgla lub jego mieszanka z argonem. Dzięki tej metodzie spawania łączyć można różnego rodzaju elementy wykonane ze stali stopowych, nierdzewnych czy kwasoodpornych.

Inne metody spawania

 Poza wyżej wymienionymi technikami spawania wyróżnić możemy także spawanie elektronowe, metodą plazmową, laserowe czy hybrydowe, które łączy ze sobą spawanie laserowe i spawanie łukowe.

Komu zlecić spawanie?

 Odpowiedź na to pytanie wydaje się w zasadzie prosta, spawaczowi. Jednak warto pamiętać, że jeśli chcemy, aby efekt końcowy był idealny to należy zatrudnić do tego osobę doświadczoną w różnego rodzaju metodach spawania. Warto w tym celu udać się do firmy Profi Weld, której pracownicy poza spawaniem specjalizują się także w lutowaniu, napawaniu oraz metalizacji natryskowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz