Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między żurawiem samojezdnym a hydraulicznym dźwigiem samochodowym?

Jakie są różnice między żurawiem samojezdnym a hydraulicznym dźwigiem samochodowym?

W wielu pracach np. budowlanych wykorzystuje się dźwigi. Pod tą nazwą kryją się żurawie samojezdne, których nie należy mylić z hydraulicznymi dźwigami samochodowymi, potocznie nazywanymi HDS. Oba te pojazdy sprawdzają się w wielu sytuacjach, jednakże różnią się one od siebie, a co za tym idzie, ich zastosowanie również jest nieco inne. Zatem na czym polegają te różnice?

Czym jest żuraw samojezdny i hydrauliczny dźwig samochodowy?

Żuraw samojezdny to maszyna budowlana, na którą potocznie mówi się dźwig. Jednak określając go bardziej profesjonalnie to dźwignica, która została zamontowana na podwoziu auta ciężarowego lub na samojezdnym specjalnie skonstruowanym podwoziu. Taki pojazd złożony jest ze wciągarek oraz wysięgnika. Z kolei hydrauliczny dźwig samochodowy, nazywany skrótowo HDS to dźwignica znajdująca się na samochodzie ciężarowym. Zwykle umiejscowiona jest ona między kabiną pojazdu a jego skrzynią. Czasem znajduje się z tyłu samochodu. HDS często określany jest żurawiem przenośnym lub przeładunkowym.

Żuraw samojezdny i przenośny – jakie są ich zastosowania?

Na pierwszy rzut oka dla osób, które nie rozróżniają pojazdów dźwigowych, żurawie samojezdne oraz HDS wykonują takie same prace polegające na dźwiganiu oraz przenoszeniu towarów. Oczywiście dużo w tym prawdy, jednakże można zauważyć pewne różnice. Jak dowiedzieliśmy się od eksperta w tej dziedzinie z firmy Dark-Trans z Legionowa w województwie mazowieckim, HDS oprócz tego, że służy do podnoszenia ładunków, pozwala na ich transportowanie. W praktyce polega to na tym, że np. po pracach budowlanych na działce pozostało trochę materiału budowlanego, który nie został wykorzystany, a jest dość ciężki. Najlepszym sposobem na jego pozbycie się jest właśnie zastosowanie przenośnego żurawia, który najpierw podniesie ładunek, a następnie załaduje go na pojazd, na którym jest zamontowany. Natomiast dźwig samojezdny to pojazd, który przeznaczony jest do prac montażowych i przeładunkowych w dowolnym miejscu. To urządzenie może zastąpić na placu budowy żurawia wieżowego podczas prac związanych np. z montażem konstrukcji budowlanych.

Obsługa żurawi – kto może wykonywać to zadanie?

Żeby dana osoba mogła obsługiwać żurawie przeładunkowe lub samojezdne, wcześniej musi ukończyć kurs na żurawie kategorii II Ż, który trwa 40 godzin. Oczywiście istnieją określone warunki uczestnictwa w takim kursie. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe. Poza tym wymaga się od niego zaświadczenia lekarskiego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do obsługi tego typu maszyn budowlanych. Dodatkowo niezbędne jest posiadania ważnych badań psychologicznych. Jeśli sami nie posiadamy uprawnień do prowadzenia takich pojazdów, podczas ich wypożyczania możemy skorzystać z usług wynajmu wraz z operatorem.dźwigi, żurawie samojezdne, HDS, żuraw samojezdny, hydrauliczny dźwig samochodowy, dźwig, żurawie przeładunkowe

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz