Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między pilarką elektryczną a spalinową?

Jakie są różnice między pilarką elektryczną a spalinową?

Pilarki, potocznie nazywane piłami, to sprzęt przydatny nie tylko w pracy drwali i pracowników zakładów przetwórstwa leśnego – znajdą zastosowanie również w wielu pracach ogrodowych. Na rynku oferta tych urządzeń dzieli się zasadniczo na dwie główne kategorie – w pierwszej z nich znajdują się pilarki spalinowe, w drugiej elektryczne. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między nimi?

Pilarki – ogólna charakterystyka

Niezależnie od rodzaju napędu, pilarki łączy kilka kwestii, przede wszystkim zastosowanie – wyjaśnia specjalista firmy Jackonet - Narzędzia te wykorzystywane są w mniej lub bardziej precyzyjnym cięciu drewna oraz materiałów drewnopochodnych na mniejsze fragmenty. Używa się ich do wycinki drzew i krzewów, przycinania grubszych gałęzi roślin (np. w celu ochrony przed szkodnikami lub chorobą bądź kiedy rozrastająca się korona zagraża bezpieczeństwu ludzi i budynków), a także w porcjowaniu drewna przeznaczone do spalenia lub dalszej obróbki. Są one również podobne ze względu na konstrukcję, które głównym elementem jest długa, prosta prowadnica, po której z dużą prędkością porusza się łańcuch tnący. Pilarki są urządzeniami ręcznymi, które wymagają od posługującej się nimi osoby zachowania wysokiej ostrożności oraz stosowania niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Różnice między pilarkami

Podstawową różnicą między różnymi typami pilarek jest rodzaj zasilania urządzenia. Jak wskazują ich nazwy, pilarki elektryczne zasilane są energią elektryczną pochodzącą z sieci lub akumulatorów, zaś do pracy pilarek spalinowych konieczne jest zapewnienie im dostatecznej ilości paliwa. Rodzaj napędu urządzenia ma duży wpływa na charakterystykę jego pracy.

  • Pilarki elektryczne – odznaczają się niewielką wagą, przez co są dość wygodne w pracy. Ich moc zazwyczaj utrzymuje się w zakresie od 1200 do 2000 W, zaś długość prowadnicy wynosi od 30 do 45 cm. Takie parametry są w pełni wystarczające do wykonywania prostych prac ogrodowych, a także przy bardziej zaawansowanych zadaniach. Dodatkowe ich atuty to cicha praca silnika i bardzo prosta konserwacja. Minus to konieczność posiadania dostępu do sieci elektrycznej – kabel może nieco ograniczać mobilność ruchu
  • Pilarki akumulatorowe – podobnie jak opisane wyżej urządzenia korzystają z energii elektrycznej, dostarczanej jednak z akumulatora. To wygodne rozwiązanie szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu lub gdzie kable ograniczałby swobodę ruchu. Z drugiej strony pojemność akumulatora wystarczy na zaledwie kilkadziesiąt minut, po których trzeba naładować go jeszcze raz. Pilarki akumulatorowe są mniejsze i lżejsze, mają również zwykle krótszą prowadnicę, przez co nie nadają się do cięcia grubszych obiektów.
  • Pilarki spalinowe – to najmocniejsze urządzenia w tym zestawieniu. Duża moc oraz długie prowadnice (dochodzące do ponad metra długości) sprawiają, że idealnie nadają się one do ciężkich prac, takich jak wycinka drzew. Dlatego są one najczęściej używane przez profesjonalistów. Zastosowanie silnika spalinowego pozwala uniezależnić się od źródeł energii elektrycznej. Z drugiej strony pilarki takie mają sporo wad – m.in. są ciężkie i wymagają solidnej konserwacji, ponadto generują dużo hałasu, co wymusza stosowanie środków ochronnych.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz