Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje zabezpieczeń pożarowych? Tłumaczy ekspert z firmy Piekielniak Karol Usługi Ppoż

Jakie są rodzaje zabezpieczeń pożarowych? Tłumaczy ekspert z firmy Piekielniak Karol Usługi Ppoż

Obecnie pożary zdarzają się znacznie rzadziej niż w przeszłości, a ich skutki przynoszą znacznie mniejsze straty. Dzieje się tak dlatego, że potrafimy coraz lepiej zapobiegać ich powstawaniu dzięki istnieniu systemów potrafiących szybko wykryć pojawienie się ognia i ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Zabezpieczenia przeciwpożarowe stanowią dziś obowiązkowe wyposażenie każdego budynku. Chronią nie tylko zdrowie i życie, ale też własność i sąsiadujące budynki. Jakie są rodzaje zabezpieczeń ppoż?

Czynne i bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Systemy przeciwpożarowe mogą być czynne lub bierne. Do ograniczania pożaru i niwelowania skutków jego wystąpienia służą raczej te pierwsze, zaś drugie pozwalają opóźniać rozprzestrzenianie się ognia, a nawet samo jego powstanie. Ekspert z firmy Piekielniak Karol Usługi Ppoż za bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe uznaje różne produkty i działania stosowane do ochrony drewna, betonu, stali, wentylacji, elewacji i tym podobnych elementów. Należą do nich wszelkiego rodzaju zaprawy ognioodporne, impregnaty i inne rozwiązania tego typu. Ich działanie opóźnia osiągnięcie przez dany obiekt krytycznej temperatury prowadzącej do wydzielania łatwopalnych substancji lub utraty właściwości. Choć bierne zabezpieczenia ognioochronne nie powstrzymują pożaru, mogą dać nam cenny czas na reakcję, dlatego nie warto z nich rezygnować.

Kluczowe i niezbędne są jednak zabezpieczenia przeciwpożarowe czynne. Specjalista z firmy Piekielniak Karol Usługi Ppoż podkreśla, że to właśnie one odpowiadają za wykrycie ognia, wysłanie ostrzeżenia, a często także rozpoczęcie gaszenia. Dostępne na rynku systemy przeciwpożarowe potrafią analizować skład powietrza i uruchamiają alarm, gdy tylko pojawi się dym. Uaktywniają tym samym instalacje oddymiające i gaszące. Sygnał zostaje wysłany nie tylko do przebywających w budynku ludzi, ale często również do odpowiednich służb ratunkowych, co przyspiesza proces gaszenia pożaru.

Skuteczność zabezpieczeń ognioochronnych

Skuteczność systemów przeciwpożarowych zależy przede wszystkim od czasu reakcji, a także od połączenia kilku instalacji wykonujących różne zadania. Detektory dymu stale analizują powietrze i są w stanie bardzo wcześnie wykryć pierwszy sygnał pożaru. Następnie dźwiękowy system ostrzegawczy alarmuje o pojawieniu się ognia. Potem pracę zaczynają instalacje odpowiedzialne za oddymianie i gaszenie pożaru. Według eksperta z firmy Piekielniak Karol Usługi Ppoż to właśnie połączenie kilku zabezpieczeń przeciwpożarowych najlepiej ogranicza rozprzestrzenianie się ognia i ułatwia ewakuację. Należy odpowiednio dobrać systemy do potrzeb konkretnego budynku i regularnie je przeglądać, by zachowywały skuteczność.

Opracowanie:
Szczucin, Krasińskiego 19
tel. 693 249 888
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz