Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych i gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Podstawowym składnikiem, który występuje w szeroko pojętym budownictwie, jest kruszywo, występujące pod różną postacią. Dzieli się je na kilka segmentów, w zależności od przeznaczenia, pochodzenia czy frakcji. Wymienia się kruszywa budowlane, drogowe oraz ogrodowe. Mogą być sztuczne lub naturalne oraz drobne, grube i bardzo grube.

Czym są kruszywa budowlane?

Kruszywo to materiał ziarnisty, a jego jednym z rodzajów, jest kruszywo budowlane. Wykorzystuje się je głównie do produkcji betonów lub zapraw. Z kruszyw budowlanych powstają również wszelkiego rodzaju materiały budowlane, nawierzchnie drogowe oraz podkłady drenażowe. Kruszywo budowlane cechuje niezwykła wytrzymałość, odporność na ścieranie i panujące warunki pogodowe.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa można podzielić na wiele kategorii, co warunkuje pochodzenie, sposób pozyskania, wielkość oraz objętość. Biorąc pod uwagę dwa pierwsze czynniki, wymienia się kruszywa sztuczne i naturalne. Ze względu na wielkość ziaren, występują takie kruszywa jak: drobne, grube, o ciągłym uziarnieniu, kruszywa „wypełniacze” oraz kruszywa naturalne. Ponadto, uwzględniając objętość, wyróżnić można lekkie, zwykłe i ciężkie kruszywa.
Wydobywaniem różnego rodzaju kruszyw zajmuje się doświadczona Kopalnia Porfiru i Diabazu

Zastosowanie

Kruszywa wykorzystywane są głównie w branży budowlanej. Stanowią podstawę do tworzenia mieszanek betonowych. Kruszywa cechuje odpowiedni stopień wilgotności oraz wysoka wytrzymałość. Adekwatnie do rodzaju betonu, stosuje się wszelkie rodzaje kruszyw. Kruszywa stanowią składnik wszelkich mieszanek chemii budowlanej typu kleje do płytek, wylewek, posadzek, mas samopoziomujących czy wyrównawczych.

Gdzie sprawdzą się jeszcze kruszywa?

Wykorzystanie kruszyw idealnie sprawdza się podczas prac przydomowych i ogrodowych. Ich budowa i wytrzymałość sprawdzają się, np. jako podsypka czy ozdoba oczka wodnego.

Dekorując oczko wodne, wybiera się otoczaki, czyli kamienie, które poddaje się odpowiedniej obróbce, dzięki czemu idealnie pasują do ogrodu. Do aranżacji ogrodu używa się również kamieni i żwiru, szczególnie w miejscach, w których nie chcemy, aby rosła trawa. Co więcej, kruszywa przydają się podczas utwardzania podjazdu. W tym celu wykorzystuje się strukturę piasku, żwirku lub pospółki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz