Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje gwintowania obróbką skrawaniem?

Jakie są rodzaje gwintowania obróbką skrawaniem?

Gwinty stanowią niezwykle istotny element we wszelkich konstrukcjach, między innymi urządzeń i maszyn. Te śrubowe nacięcia wewnętrzne lub zewnętrzne pozwalają na dopasowanie do siebie konkretnych elementów, tworzyć tym samym stabilne połączenie mechaniczne. Sam proces gwintowania najczęściej odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do obróbki skrawaniem. Dzięki niej można uzyskać wysoką precyzję, jak i właściwe spasowanie detali.

Uniwersalne toczenie

To jedna z podstawowych i najbardziej popularnych metod tworzenia gwintów w materiale metalowym. Uważa się ją za jednej z najbardziej wydajnych sposobów ze względu na dobre wykończenie powierzchni, ale również łatwy proces. Obejmuje on zarówno wytwarzanie gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych, jak i we wszystkich wymiarach oraz zarysach. Gwintowanie toczeniem może odbywać się poprzez malejącą głębokość skrawania w każdym przejściu narzędzia bądź stałą wartość w tym zakresie. Druga metoda może być jednakże mniej produktywna i wiązać się z koniecznością wykonania kilku przejść, co wydłuża czas obróbki. Tego rodzaju usługi można przeprowadzić także przy wykorzystaniu maszyn mobilnych, co oferuje między innymi firma Rem-Technix, której siedziba znajduje się w Gdańsku.

Bezproblemowe frezowanie

Tego rodzaju obróbka skrawaniem sprawdza się w przypadku potrzeby wykonania gwintów o dużych średnicach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Stosuje się je zwłaszcza w przypadku elementów nieobrotowych oraz niesymetrycznych, ale także tych wykonanych z twardych materiałów lub mających cienkościenną konstrukcję. Ponadto należy zaznaczyć, że gwintowanie frezowaniem umożliwia wykonanie nacięć blisko kołnierza i sprawdza się przy dużych komponentach, których umieszczenie na tokarce byłoby problematyczne. Obróbka może przebiegać z wykorzystaniem jednego z trzech typów frezów. Pierwsze to krawędzi krążkowe pojedyncze, stosowane dla gwintów zewnętrznych na elementach o znacznej długości, natomiast drugie – wielokrotne, pozwalające na skrawanie krótkich detali. Ostatni rodzaj narzędzia to z kolei głowice frezowe, wykorzystywane do gwintowania grubych komponentów.

Precyzyjne szlifowanie

To obok toczenia równie popularny sposób na uzyskiwanie właściwych nacięć w materiale. Przydaje się szczególnie w przypadku prac wykończeniowych, pozwalających uzyskać odpowiednią powierzchnię, tj. chropowatą strukturę oraz wymiary. Niemniej jednak pozwala także na obróbkę niewielki detali – gwinty o małej średnicy. Najwyższą dokładność uzyskuje się, szlifując wzdłużnie za pomocą ściernicy o pojedynczym profilu. Z kolei ściernica wielokrotna sprawdza się, jeśli chodzi o wycinanie. Polega ono na tym, że narzędzie w pierwszym etapie procesu wcina się w materiał, a następnie dopiero go szlifuje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz