Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje gniazd elektrycznych i kontaktów ściennych?

Jakie są rodzaje gniazd elektrycznych i kontaktów ściennych?

Podczas budowy lub remontu domu bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie oraz zamontowanie instalacji elektrycznej. W trakcie realizacji tych zadań nie można pominąć kwestii dotyczących gniazd elektrycznych i kontaktów ściennych. Na rynku dostępne są rozmaite gniazda i kontakty, dlatego przez ich wyborem warto zapoznać się z ofertą sprzedawców.

Jakie rodzaje gniazd i kontaktów elektrycznych wybrać?

W Polsce najbardziej znane i wykorzystywane gniazda elektryczne oznaczane są jako typ E. Taki kontakt elektryczny charakteryzuje się dwoma otworami, które przeznaczone są na przewód fazowy i neutralny. Kolejnym elementem gniazda jest bolec, który montowany jest w celu stanowienia uziemienia urządzeń elektrycznych lub instalacji. Warto też podkreślić, że obowiązujące w Polsce standardy nieco różnią się od tych za granicą, gdzie wykorzystywane są gniazda elektryczne typu F. Gniazda i włączniki elektryczne można także podzielić ze względu na ich budowę, sposób montażu, ilość przycisków służących do wyłączania i wyłączania światła, czy też ze względu na miejsca, w których je zamontujemy.

Gniazda elektryczne ze względu na sposób montażu

Jeśli pod uwagę weźmiemy sposób montażu gniazd i włączników elektrycznych, wówczas mamy do czynienia z produktami podtynkowymi i natynkowymi. Gniazdka natynkowe wykorzystywane są przede wszystkim w obiektach o charakterze gospodarczym i przemysłowym, gdzie inwestorom zwykle nie zależy na dużej estetyce wykończenia instalacji elektrycznej. Takie kontakty montowane są bezpośrednio na ścianie lub innych powierzchniach. Obecnie nie zaleca się wybierać tego typu gniazd do domów, ponieważ często się nie sprawdzają.

W domach i mieszkaniach warto postawić na podtynkowe gniazda i włączniki, których sprzedaż oferuje m.in. Hurtownia elektryczna Elwra z Wrocławia. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju, jeśli chodzi o wykończenie instalacji elektrycznych i oświetleniowych. Takie gniazda charakteryzują się tym, że podczas montażu są instalowane w wykutych otworach np. w ścianie, gdzie montuje się puszki elektryczne. W chwili doprowadzenia przewodów elektrycznych puszki są ze sobą łączone, a następnie umieszcza się w nich obudowy kontaktu lub włącznika. Gniazda i włączniki tego typu mogą być pojedyncze, podwójne, a niekiedy możemy spotkać także poczwórne. To zależy od tego, w jakim miejscu montowany jest włącznik.

Jak dzieli się gniazdka elektryczne ze względu na stopień ochrony IP?

Stopień ochrony IP gniazda informuje o tym, jakie są możliwości jego zastosowania. Głównym jego zadaniem jest zabezpieczenie włączników i instalacji elektrycznej w poszczególnych warunkach, jakie panują w danym miejscu lub jego bliskiej przestrzeni. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń, w których panuje zwiększona wilgotność (np. łazienka i kuchnia), a także miejsc zewnętrznych, które są narażone na działanie deszczu, wilgoci i mrozu. Wysoki stopień ochrony IP powinny mieć wszelkie gniazda elektryczne i włączniki oświetlenia, które zamontowane są blisko kranów i innych urządzeń tego typu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz