Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje betonu i do czego mogą posłużyć?

Jakie są rodzaje betonu i do czego mogą posłużyć?

Z uwagi na popularność betonu w kontekście budowlanym, istnieje wiele jego rodzajów. Dzięki temu architekci posiadają wiele możliwości projektowych. Aby jednak osiągnąć zamierzony cel projektowy koniecznym jest wybranie odpowiedniego rodzaju materiału. Jakie rodzaje betonu są dostępne na rynku i do czego są przeznaczone konkretne warianty? Dowiesz się w tym poradniku.

Z czego składa się beton?

Bez względu na rodzaj, beton składa się z następujących składników:

  • spoiwo hydrauliczne (cement),
  • kruszywo,
  • woda.

Aby beton mógł powstać należy połączyć spoiwo z wodą, celem stworzenia zaczynu. Powstaje on poprzez reakcję fizyczno-chemiczną, która powoduje ostateczne związanie się mieszanki. Woda stanowi nie tylko źródło reakcji, ale również wpływa na ostateczną konsystencję mieszanki betonowej. Z kolei kruszywo, czyli żwir lub piasek stanowi materiał uzupełniający, a jego konkretny rodzaj odpowiada za cechy uzyskanego betonu. Reasumując, w zależności od proporcji oraz rodzaju dobranych składników można uzyskać beton konkretnej klasy i gęstości.

Tradycyjna odmiana betonu jest trwała, lecz równocześnie dość ciężka. Posiada również nierównomierną strukturę, co jest powodem rozwarstwiania się i pękania materiału. Z tego powodu betonu tego typu nie można układać podczas chłodnych okresów w roku. Jak podaje właściciel Betonmax, wytwórni prefabrykatów budowlanych, alternatywne odmiany betonu pojawiają się na rynku na skutek kilku zjawisk. Do najważniejszych należą:

  • chęć obniżenia kosztów uzyskania materiałów budowlanych,
  • różne przeznaczenia betonu np. w kontekście dekoracyjnym,
  • zainteresowanie ekologią.

Wartość poszczególnych materiałów

Cement

Podstawowy materiał wiążący wielu mieszanek budowlanych, w tym betonowych. Parametry techniczne cementu określa się na podstawie wytrzymałości na ściskanie. W zależności od składu cementy produkuje się w kilku wariantach oznaczonych następującymi symbolami: CEM I, czyli cement portlandzki czysty oraz CEM V (z dodatkowymi oznaczeniami literowymi od A do C), czyli z udziałem innych składników. W przypadku tego drugiego konkretna litera oznacza obecność konkretnego składnika.

Kruszywo

W tradycyjnych recepturach mieszanek betonowych korzysta się ze żwiru płukanego lub przesianego piasku frakcji 0-2 mm. Dobre kruszywa budowlane to takie, które zostały odpowiednio przesiane i nie posiadają w sobie resztek roślin czy gliny. Kruszywa wydobywane są w żwirowniach i tam poddawane obróbce wstępnej.

Jaki rodzaj betonu wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego w jaki sposób ma zostać wykorzystany beton. Tym najczęściej używanym jest beton zwykły, odznaczający się klasą wytrzymałościową C np. C16/20. Doskonale sprawdza się do budowy fundamentów, wznoszenia ścian piwnic, jak również do budowy stropów. Z kolei w kontekście wykończeniowym nie ma potrzeby korzystania z tak trwałego wariantu betonu. W takich przypadkach znacznie prościej jest skorzystać z betonu architektonicznego, który utworzony w konkretnym deskowaniu posiada gotową strukturę. Określenie beton architektoniczny dotyczy również innych wyrobów imitujących tego rodzaju materiał. Beton tego typu znajduje zastosowanie w kontekście wykończenia ścian. Z kolei w kontekście podłogi można posłużyć się tzw. pianobetonem, stanowiących lekkie podkłady podłogowe. Chęć wykorzystania konkretnego rodzaju betonu powinna być zależna od przeznaczenia danego wariantu. Warto mieć świadomość mnogości zastosowań betonu, gdyż ten materiał może posłużyć zarówno do zbudowania fundamentów jak i do wykończenia wnętrza budynku.

Opracowanie:
Białuty 57
tel. 602 369 337
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz