Artykuł sponsorowany

Jakie są przyczyny przeciekających dylatacji w budynkach?

Jakie są przyczyny przeciekających dylatacji w budynkach?

Prawidłowe osiadania budynku, a także przenoszenie naprężeń z tym związanych jest w dużej mierze zależne od szczelin dylatacyjnych. Te jednak mogą być źródłem przecieków, jeśli dojdzie do błędów na etapie projektowania czy wykonywania. Ich uszczelnianie między innymi techniką iniekcji pozwala jednak wyeliminować ten problem. W tym celu stosuje się specjalistyczne preparaty.

Kiedy stosuje się dylatacje?

Choć wydają się niepozorne, to jednak pełnią istotną funkcję w konstrukcji budynków, a zwłaszcza obiektów wielkopowierzchniowych. Dylatacje są celowo pozostawionymi szczelinami na przykład pomiędzy dwiema płytami betonowymi. Umożliwiają one między swobodną pracę komponentów – ich rozszerzanie się oraz kurczenie – pod wpływem zmiennej temperatury otoczenia. Ponadto w procesie osiadania budowli minimalizują ryzyko powstawania spękań na stropie, ścianach czy fundamentach. Mają także znaczenie dla zachowania estetyki materiałów wykończeniowych, chociażby eliminują pojawienie się wybrzuszeń płytek podłogowych. Mogą one także wspomagać właściwości izolacyjne. W związku z tak licznymi funkcjami, jakie pełnią, ich tworzenie jest niezbędne tak naprawdę w każdym obiekcie, niezależnie od jego przeznaczenia.

Dlaczego woda przecieka przez szczeliny?

Niestety, choć to ważne punkty budynku, często są one obarczone błędami wykonawczymi. Ryzyko przecieku występuje szczególnie w przypadku tych narażonych na oddziaływanie wody, a tym samym i wilgoci. W tych miejscach należy szczególnie zadbać o odpowiednie uszczelnienie dylatacji, o czym nierzadko się zapomina. Do najczęstszych uchybień należy na przykład:

  • stosowanie niewłaściwych materiałów lub technologii hydroizolacyjnych,

  • zbyt płytkie nałożenie masy uszczelniającej,

  • błędy na etapie projektowania.

W takich sytuacjach woda ma niejako otwartą drogę do wnętrza obiektu, a to skutkuje nie tylko zawilgoceniem, ale także naruszeniem samej konstrukcji. Uszkodzoną bądź wadliwie wykonaną dylatację, która nie zapewnia właściwej szczelności, należy jak najszybciej naprawić, aby ograniczyć negatywne konsekwencje zaniedbań.

Jak uszczelnia się dylatacje w budynku?

Wśród metod, które zapewniają właściwe funkcjonowanie szczelin dylatacyjnych, można wymienić między innymi zastosowanie specjalnych taśm PVC, systemu węży iniekcyjnych, profile uszczelniające, a także preparaty iniekcyjne. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługują specjalne żywice akrylowe stabilizowane polimerami, które wykorzystuje między innymi firma ATP Hydroizolacje z Ząbek. Tego rodzaju substancje wyróżniają się bardzo dużą elastycznością, a także tym, że pęcznieją w kontakcie z wodą. Dzięki temu materiał wypełniający szczelinę – wprowadzany techniką iniekcji – zawsze dopasowuje się do niej kształtem. To niezwykle istotne, ponieważ dylatacje podlegają nieustannemu poszerzaniu się lub kurczeniu na skutek ruchów elementów konstrukcyjnych budynku. Ponadto zachowują swoje właściwości nawet pod wpływem oddziaływania niskiej temperatury, gazów, kwasów czy też soli.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz