Artykuł sponsorowany

Jakie są możliwe bariery techniczne w miejscu zamieszkiwanym przez osobę z niepełnosprawnością?

Jakie są możliwe bariery techniczne w miejscu zamieszkiwanym przez osobę z niepełnosprawnością?

Osoby z niepełnosprawnościami borykają się z problemami biorącymi się z niedostosowania budynków do ich potrzeb. Bariery architektoniczne są kłopotliwe nie tylko w przestrzeni publicznej, utrudniając poruszanie się i korzystanie z usług i możliwości dostępnych osobom niemającym ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia, lecz też we własnym mieszkaniu. W tym drugim przypadku są jednak metody na przystosowanie otoczenia do specyficznego sposobu funkcjonowania.

Bariery architektoniczne w mieszkaniach

Największymi problemami związanymi z codziennymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami poruszającymi się na wózkach jest ograniczona ilość miejsca. Ze względu na wymiary wózka potrzebują one przestrzeni, by móc przejechać przez drzwi czy korytarz, a także zawrócić lub skręcić. Kłopoty będą więc sprawiać wąskie korytarze, drzwi i przejścia. Kolejną przeszkodą są różnice poziomów – podjechanie wózkiem na zbyt stromy podjazd lub zjechanie z niego wymaga sporej siły i jest niebezpieczne. Trudno jest też pokonywać wysokie progi i radzić sobie z drzwiami, które nie otwierają się w pełni – przejechanie przez zbyt wąski otwór jest po prostu niemożliwe. Poruszanie się na wózku utrudniają także zbyt wysoko umieszczone klamki. Zwykle ciężko jest też dosięgnąć do włączników światła, klamek okiennych i zamka w drzwiach. Jednym z bardziej nieprzyjaznych dla osoby z niepełnosprawnościami miejsc jest też niezbyt przestronna kuchnia lub łazienka. Skutecznym sposobem na ułatwienie wykonywania codziennych czynności jest odpowiednio przeprowadzona adaptacja mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. Zakres możliwej przebudowy jest zwykle spory, podobnie jak i ilość dostępnego dodatkowego wyposażenia.

Jakie rozwiązanie pozwalają na likwidację barier?

Przebudowa mieszkania dostosowująca je do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oznacza zwykle dość kompleksowe działania obejmujące m.in. likwidację progów, demontaż drzwi i poszerzenie otworów drzwiowych, a tam, gdzie to niezbędne – zainstalowanie pochylni. Istotne jest odpowiednie przystosowanie łazienki. Na ogół wiąże się to ze zmianą usytuowania toalety, montażem uchwytów ściennych, wybudowaniem prysznica z płaską podłogą czy obniżeniem wysokości, na jakiej znajduje się umywalka lub lustro. Wiele osób decyduje się na założenie specjalnych podnośników ułatwiających transfery. Są one montowane nie tylko w łazienkach, ale też w sypialniach. Wykonawcą specjalizującym się w przygotowywaniu ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami jest firma REHABUD. Ma ona duże doświadczenie w adaptacji domów i mieszkań. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz