Artykuł sponsorowany

Jakie są metody utylizacji odpadów medycznych? Trans-Med Odbiór i Unieszkodliwienie Odpadów Niebezpiecznych

Jakie są metody utylizacji odpadów medycznych? Trans-Med Odbiór i Unieszkodliwienie Odpadów Niebezpiecznych

Każda działalność medyczna zarówno ta związana z leczeniem ludzi, jak i zwierząt, wskutek wykonywanych badań, generuje znaczne ilości różnego rodzaju odpadów. Ze względu na ich specyfikę, oczywiście nie można postępować z nimi jak z klasycznymi śmieciami – co zresztą określają przepisy obowiązującego prawa. W tym przypadku utylizacja stanowi dość skomplikowany proces, a zadania tego mogą podjąć się jedynie wyspecjalizowane firmy. Z jakich metod korzystają?

Przekształcanie termiczne i autoklawowanie

Jedną z najprostszych, najskuteczniejszych oraz najszybszych metod na poradzenie sobie z utylizacją odpadów medycznych, jest ich spalenie. I choć mogłoby się wydawać, że chodzi tutaj jedynie o umieszczenie niebezpiecznych substancji w piecu, to cały proces musi zostać wykonany wg bardzo konkretnych wytycznych. O czym konkretnie mowa? W przypadku odpadów zawierających w swoim składzie mniej niż 1% związków chlorowcoorganicznych temperatura spalania nie może spaść poniżej 850 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak odsetek ten wyniesie więcej niż 1%, to wymaga się zastosowania 1100 stopni. Oczywiście podejście takie wymusza wykorzystanie specjalistycznych pieców wyposażonych w palniki pomocnicze.

Bardzo ciekawą alternatywą dla termicznej utylizacji odpadów medycznych jest autoklawowanie, polegające na wykorzystaniu pary wodnej. Umieszczane w idealnie szczelnym pomieszczeniu akcesoria takie jak m.in. strzykawki czy próbniki, poddawane są jej działaniu przez około pół godziny. Temperatura pary wynosząca od 130 do nawet 190 stopni Celsjusza, skutecznie radzi sobie ze zniszczeniem wszystkich patogenów. Bo zakończeniu procesu, odkażone odpady mogą być składowane na standardowych wysypiskach. Jaka jeszcze metoda wykorzystywana jest przez specjalistów?

Na czym polega przetwarzanie mikrofalowe?

Kolejnym sposobem na utylizację jest wykorzystanie przetwarzania mikrofalowego. Cały  proces zaczyna się od wstępnego oczyszczenia odpadów za pomocą pary wodnej. Następnie zostają one rozkruszone oraz zamoczone. W takiej formie trafiają do szczelnej i rozgrzanej komory, gdzie poddawane są promieniowaniu mikrofalowemu. Na samym końcu trwających około 40 minut czynności, odpady wystawione są na działanie wysokiej temperatury, co ma zapewnić optymalne rezultaty dezynfekcji. Za ogromną zaletę tego rozwiązania uważa się przede wszystkim hermetyczność całej operacji i brak konieczności wykorzystania urządzeń oczyszczających.

Ze względu na ogromną odpowiedzialność w kwestii utylizacji odpadów medycznych warto zaufać jedynie najbardziej doświadczonym specjalistom, do których zdecydowanie zalicza się Trans-Med, która stawia szczególny nacisk na szybki i terminowy odbiór odpadów oraz stabilność cenową. Pracownicy firmy są w stanie zagwarantować obsługę kompleksową, zawierającą także odbiór skażonych materiałów bezpośrednio z placówki. Oferta usługowa przeznaczona jest m.in. dla szpitali, przychodni, gabinetów specjalistycznych oraz klinik weterynaryjnych. Trans-Med posiada wszystkie stosowne zezwolenia do odbioru odpadów, m.in. od Prezydenta m.st. Warszawy oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wieloletnie doświadczenie i stałe podnoszenie jakości usług sprawiły, że zaufało im wiele instytucji oraz firm. Kładą

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz