Artykuł sponsorowany

Jakie rusztowanie wybrać do remontu wnętrz budynków?

Jakie rusztowanie wybrać do remontu wnętrz budynków?

Nie wszędzie w środku budynków podczas prac renowacyjnych egzamin zda drabina. Niektóre zadania wymagają dużej precyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o konserwację pomieszczeń zabytkowych. W tej sytuacji trzeba wręcz zdecydować się na rozstawienie rusztowania. Jednak która z dostępnych na rynku konstrukcji okaże się najlepszym wyborem? I czy warto ją od razu kupować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Sposoby remontu wysokich pomieszczeń

Mieszkania w kamienicach, hale magazynowe lub produkcyjne, obiekty sakralne i zabytkowe – to tylko nieliczne przykłady wnętrz, gdzie wysokość wynosi zdecydowanie więcej niż standardowo. W takiej sytuacji odnowienie górnych części ścian czy też sufitu stanowi niemałe wyzwanie. Do malowania można użyć na przykład wałka z teleskopowym kijem, jednak to tylko jedna z wielu czynności związanych z renowacją, ponadto nie sprawdzi się przy konserwacji pomieszczeń zabytkowych. Bardziej pomocna może okazać się drabina, chociaż i w jej przypadku da się wskazać minusy. Konieczność ciągłego wchodzenia i schodzenia, a także przestawiania sprawi, że remont zajmie więcej czasu oraz stanie się męczącym zadaniem. Najpraktyczniejszy zatem w takiej sytuacji okazuje się wybór rusztowania. Choć może się ono kojarzyć wyłącznie z pracami prowadzonymi na zewnątrz, to jednak odpowiednio dobrane również dobrze sprawdza się w środku budynków.

Cechy funkcjonalnego rusztowania do wnętrz

Zasadniczo tego rodzaju konstrukcje wykonuje się ze stali ocynkowanej ogniowo lub aluminium, a wykorzystanie konkretnego modelu zależy głównie od warunków, w jakich są przeprowadzane prace. W pomieszczeniach zdecydowanie lepiej postawić na warianty aluminiowe, które wyróżniają się lekkością, a przy tym łatwo dopasować ich wielkość do kubatury wnętrza. To bardzo ważna kwestia, ponieważ zbyt duże rusztowanie, zamiast ułatwić remont, jedynie go utrudni. Ponadto w większości wariantów rusztowania aluminiowe są jednocześnie przejezdne. Oznacza to, że zostały wyposażone w kółka z blokadami. Można je zatem bezpiecznie i swobodnie przesuwać z miejsca na miejsce, bez konieczności każdorazowego demontażu oraz montażu. Wpływa na to także niewielka masa samego materiału. Dodatkowo budowa wieżowa sprawia, że są w stanie sięgnąć naprawdę wysoko, dlatego renowacja sklepienia w środku obiektu nie będzie już stanowić wyzwania.

Kupno kontra wynajem rusztowania aluminiowego

To dwie podstawowe formy nabycia takiej konstrukcji na potrzeby prac remontowych. Wybór konkretnej zależy od kilku czynników, a podstawowy to częstotliwość użytkowania. Jednorazowa eksploatacja na potrzeby prywatne zdecydowanie wyklucza zakup, który byłby po prostu nieopłacalną inwestycją. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że po demontażu rusztowania komponenty wymagają prawidłowego magazynowania i konserwacji, co także generuje dodatkowe koszty. Stąd też taka opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku firm regularnie świadczących usługi konserwacji zabytków czy też remontowo-budowlane.

Nierzadko również i one decydują się na wypożyczenie rusztowania, na przykład od firmy S.K.A.T. Rusztowania z Siemianowic Śląskich. Argument, jaki za tym przemawia to także kwestie finansowe, zwłaszcza w przypadku małych podmiotów gospodarczych, które dopiero rozwijają swoją działalność. Sprzęt bowiem dostarczany jest bezpośrednio na miejsce zlecenia, a wypożyczalnie zawsze gwarantują jego dobry stan techniczny, jak również montaż i późniejszy demontaż.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz