Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych można wyróżnić?

Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych można wyróżnić?

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy uzębienia, a także wszystkich tkanek w jamie ustnej. Jest to często jedyny sposób, by pomóc pacjentom, którzy utracili naturalne zęby, co wpływa negatywnie na komfort ich życia. Jakie rozwiązania stosuje się, by przywrócić piękny uśmiech klientom klinik stomatologicznych?

Uzupełnienia ruchome

Uzupełnienia ruchome to klasyczny sposób na zastąpienie brakującego uzębienia. Są wyroby, które można swobodnie wyjmować z jamy ustnej i zakładać w razie potrzeby. Najliczniejszą grupę uzupełnień ruchomych stanowią protezy akrylowe. Praktycznie w całości opierają się one na śluzówce jamy ustnej, dlatego też potrzebują wsparcia w postaci specjalistycznego kleju. Nieco nowocześniejsze są protezy szkieletowe, których mniejsze gabaryty są bardziej akceptowalne dla pacjentów. Posiadają one podparcia na zębach, dzięki czemu są stabilniejsze od protez akrylowych, co wpływa na lepszą wydolność żucia. Jak informuje pan Andrzej Chramiec-Głąbik, który świadczy usługi protetyczne – ostatnim rodzajem uzupełnień ruchomych są protezy overdenture. Opierają się one na korzeniach zębów lub implantach, dzięki czemu zapewniają pacjentom dużą wygodę użytkowania.

Uzupełnienia stałe

Uzupełnienia stałe są droższe od uzupełnień ruchomych. Więcej wysiłku trzeba też włożyć w ich prawidłowy montaż. Największą zaletą tego typu uzupełnień jest jednak to, że doskonale zastępują naturalne zęby. Do odbudowy mocno zniszczonych zębów stosuje się korony. Jej założenie możliwe jest wtedy, gdy kość wystaje choć 2 mm ponad dziąsło. Korony wykonuje się ze stopów metali szlachetnych, materiału kompozytowego bądź porcelany. Od wybranego tworzywa zależy też cena wyrobu.

Gdy w uzębieniu występują widoczne braki, pacjent może zdecydować się na założenie mostu. Tworzą go trzy połączone ze sobą korony protetyczne, gdzie środkowa nie ma oparcia. Przy pomocy mostów można odbudować nawet najbardziej wybrakowany uśmiech, zachowując przy tym wrażenie naturalności.

Licówki z kolei to uzupełnienia protetyczne, które stosuje się na wargowej powierzchni zębów. Wprawdzie nie zastąpią one naturalnej kości zębowej, ale mogą w zadowalający sposób zamaskować jej uszkodzenie lub nieestetyczne przebarwienie. Najczęściej wybierane przez pacjentów są licówki porcelanowe, które – mimo dość wysokiej ceny- odznaczają się niebywałą trwałością i wysoką estetyką wykonania. Licówki można produkować też z materiału kompozytowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że z tego rozwiązania nie mogą skorzystać wszyscy pacjenci. Istotnym przeciwwskazaniem jest np. bruksizm.

Opracowanie:
Zakopane, Chramcówki 18
tel. 602 803 322
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz