Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje drewna budowlanego znajdziemy na rynku?

Jakie rodzaje drewna budowlanego znajdziemy na rynku?

Przymierzając się do budowy domu lub domku letniskowego, najprawdopodobniej przyjdzie nam skorzystać z dostępnego na rynku drewna budowlanego. Skąd taka popularność drewna? Jakie rodzaje drewna budowlanego możemy wyróżnić? Zatrzymajmy się na chwilkę i sprawdźmy, co się kryje za tym terminem.

Zastosowanie drewna

Bez cienia wątpliwości drewno znalazło ogromne zastosowanie w wielu dziedzinach życia, także w budownictwie. Idealnie sprawdza się jako budulec konstrukcyjny – jest wystarczająco wytrzymałym materiałem do tworzenia szkieletowych konstrukcji ścian lub stropów w budynkach. To jednak nie koniec możliwości, jakie oferuje drewno - z tego materiału może powstać także solidna więźba dachowa, czy dekoracyjne belki stropowe. Obecnie drewno zyskuje na popularności także jako element wykończenia domów i mieszkań – coraz częściej trafić można na drewnianą boazerię, deski elewacyjne czy też drewno jako podłoże tarasu. By lepiej zrozumieć, jak bardzo drewno przydaje się w budownictwie, zwróćmy uwagę na poszczególne rodzaje drewna budowlanego, dostępne na naszym rynku.

Rodzaje drewna budowlanego

Kiedy mówimy o takim, materiale, jak drewno budowlane, z pewnością wspomnieć należy o tarcicy. Określenie to oznacza asortyment drzewny, który powstał w wyniku przetarcia drewna okrągłego na pilarkach ramowych, tarczowych lub taśmowych. Zgodnie z Polskimi Normami, tarcicę możemy podzielić na deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki i belki. Każde z nich mają określone wymiary długości, grubości czy przekroju. Przykładowo deski to elementy o grubości od 19 do 45 mm i szerokości 75-250 mm. Najczęściej jednak spotkać je można o grubości 25 mm, 32 mm oraz 40 mm.

Z drewna budowlanego powstają także więźby dachowe, czyli drewniane szkielety dachu. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego (takich, jak śnieg, wiatr, czy ciężar własny dachu) na konstrukcję nośnych ścian budynku. Budowany w ten sposób dach składa się z kilku wiązarów, na których spoczywa pokrycie dachowe, oparte za pośrednictwem łat i kontrłat oraz krokwi. Stemple budowlane z kolei są elementami tymczasowymi, mającymi postać słupów, które podpierają strop np. zagrożonego zawaleniem budynku. Wykorzystuje się je także w górnictwie, do podpierania stropu chodnika górniczego.

Gdzie można zakupić drewno budowlane?

Poszukując drewna budowlanego, powinniśmy zwrócić uwagę, gdzie w okolicy znajduje się tartak. Warto wiedzieć jednak, że niektóre przedsiębiorstwa budowlane mają w swojej ofercie drewno budowlane – albo jako jego dystrybutor, albo posiadając własny tartak. Tak właśnie działa funkcjonująca od 2010 roku firma Marexbud z Aleksandrowa w województwie lubelskim. W jej ofercie znajdziemy nie tylko wymienione powyżej rodzaje drewna budowlanego – przedsiębiorstwo to wykonuje także roboty ziemne oraz roboty murarskie i żelbetowe, korzystając z odpowiedniego parku takich maszyn, jak koparko-ładowarki. Poza tym firma wykonuje elementy drewniane na zamówienie – takie, jak przykładowo palety transportowe, a swoją ofertą obejmuje nie tylko województwo lubelskie, ale całą Polskę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz