Artykuł sponsorowany

Jakie roboty budowlane i remontowe wykonuje się metodą alpinistyczną?

Jakie roboty budowlane i remontowe wykonuje się metodą alpinistyczną?

Budownictwo wielokondygnacyjne w Polsce rośnie w siłę, a wysokie wieżowce, apartamentowce, obiekty handlowe oraz te przemysłowe powstają nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Wraz z dynamicznym rozwojem tego sektora budowlanego, powstają nowe firmy oferujące roboty budowlano-remontowe na wysokościach. Najlepsze pracownie proponują zaś usługi w ramach prac alpinistycznych. Jakie z nich oferowane są dla branży budowlanej i jacy klienci są nimi zainteresowani?

O metodzie alpinistycznej w budownictwie słów kilka

Metoda alpinistyczna, która wykorzystywana jest w budownictwie to nic innego jak prace wysokościowe na linach asekuracyjnych z pełnym sprzętem. Stanowią go specjalistyczne atestowane kombinezony, obuwie robocze i szelki, a także kaski, przyrządy zjazdowe, lonże, karabinki wspinaczkowe, worki na narzędzia oraz dziesiątki innych elementów. Ważne są również: osprzęt zaciskowy, oświetlenie oraz dodatkowe wyposażenie asekuracyjne, które spełnia restrykcyjne normy PN-EN, ISO, a także BHP.

Podkreślić warto też, że sama umiejętność szybkiego i bezpiecznego poruszania się na wysokościach nie wystarczy. Alpiniści z firmy usługi wysokościowych dla branży budowlanej muszą również być przeszkoleni w zakresie różnych prac montażowych, instalatorskich czy remontowych. Oznacza to, że są to fachowcy o unikalnych na skalę całego kraju umiejętnościach, które są na rynku bardzo pożądane. Wykonywanie prac budowlano-remontowych metodą alpinistyczną w wielu przypadkach jest jedynym wyjściem lub też tańszą i szybszą alternatywą.

Prace budowlane metodą alpinistyczną dla różnych inwestorów

Prace budowlane metodą alpinistyczną zlecane są przez różnych inwestorów, zarówno tych indywidualnych, jak i biznesowych. Wiele zleceń firmy prac wysokościowych przyjmują również od podmiotów publicznych, realizując rozbudowane projekty budowlano-remontowe, a także wykonując mniejsze prace porządkowe. Z usług alpinistów wyspecjalizowanych również w różnych sztukach zaliczanych do budownictwa często korzystają zatem spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy biurowców, właściciele kamienic, podmioty zarządzające zabytkami, a także dyrektorzy różnych obiektów kulturalnych. Ponadto metoda alpinistyczna łączona z pracami budowlanymi oraz remontowymi ceniona jest przez świat handlu i przemysłu. Mowa o zarządcach wysokiej infrastruktury przemysłowej, od silosów począwszy, na masztach radiowych kończący, a także o właścicielach galerii handlowych i hoteli.

Dodać warto, że prace budowlane metodą alpinistyczną sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ze względu na warunki terenowe czy miejscowe nie można wykorzystać standardowych technik z użyciem np. podnośników teleskopowych z platformami roboczymi. Tym samym remonty elewacji czy też modernizacje dachów w budynkach na obszarach silnie zurbanizowanych często wykonują właśnie firmy alpinistyczne.

Roboty budowlano-remontowe na sprzęcie alpinistycznym

Zakres prac budowlano-remontowych, które wykonywane są na sprzęcie alpinistycznym są ograniczone ze względu na specyficzne warunki panujące na wysokościach. Nie każda firma przeszkala również swoich alpinistów w wielu pracach budowlanych i remontowych, mogąc tym samym zapewnić tylko niektóre działania wykończeniowe, montażowe oraz porządkowe. Wiele przedsiębiorstw stosujących metodę alpinistyczną zaskakuje jednak kompleksowość usług, a także jakością ich wykonania. Świetnym przykładem jest przedsiębiorstwo usługowe PU NORMA, które działa w Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i Siemianowicach. Takie firmy z ponad kilkunastoletnim doświadczeniem są w stanie zaoferować:

  • montaż i wymianę dylatacji,
  • montaż i wymianę obróbek blacharskich,
  • roboty elewacyjne,
  • uszczelnianie spoin elewacyjnych,
  • roboty tynkarskie wraz z malowaniem elewacji,
  • roboty dekarskie wraz z wymianą blach dylatacyjnych,
  • malowanie i konserwowanie kominów,
  • wymianę i montaż rur spustowych,
  • roboty malarsko-antykorozyjne m.in. dla zabytków,
  • mycie okien, witraży oraz elewacji KARCHEREM,
  • naprawy oraz montaż instalacji odgromowej,
  • roboty dociepleniowe na wysokościach,
  • remonty balkonów,
  • naprawy tynków.

Pytać warto również o alpinistyczne roboty ślusarskie, odśnieżanie dachów i zbijanie sopli lodowych, a także o demontaż paneli azbestowych. W ostatnim przypadku firma robót wysokościowych musi posiadać specjalne zezwolenia urzędowe. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz