Artykuł sponsorowany

Jakie odnawialne źródła energii warto wykorzystać w swoim domu?

Jakie odnawialne źródła energii warto wykorzystać w swoim domu?

Z dnia na dzień coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Nie tylko mamy coraz większą świadomość, jeśli chodzi o ekologię, ale też chcemy maksymalnie uniezależnić się od wciąż rosnących cen energii elektrycznych oraz ich dostaw. Jest to możliwe na kilka sposobów. Jakie odnawialne źródła energii warto wykorzystać w swoim domu? Zapraszam do lektury.

Jak oszczędzać energię w domu jednorodzinnym?

W dzisiejszym świecie, aby być ekologicznym i zużywać minimalne ilości energii elektrycznej wcale nie trzeba siedzieć przy przysłowiowej świeczce. Okazuje się, że jest bardzo wiele sposobów na to, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na zewnętrzną energię elektryczną. Wymagają one wykonania dobrego projektu i pomysłowości, a także otwartości na nowe technologie. Możemy wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych jak słońce, wiatr, woda. Bardzo popularne jest także odzyskiwanie ciepła przez rekuperator. Kolektory słoneczne w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi pozwalają na tworzenie rozwiązań hybrydowych.

Przede wszystkim dobre docieplenie


Okazuje się, że absolutną podstawą do tego, aby nie trwonić energii, jest dobre docieplenie budynku. Przez nie użytkowe i źle zaizolowane poddasza ucieka bardzo dużo ciepła. Sporządzenie dokładnej charakterystyki energetycznej budynku pozwoli wyeliminować mostki termiczne i dzięki temu niepotrzebne straty energii cieplnej. Energia to nie tylko prąd, to także ciepło. Warto szukać takich rozwiązań, aby nie generowały zbyt wielu kosztów i efektywnie dogrzały budynek w zimne dni. Warto cały sprzęt – zarówno piec, kocioł, jak i inne urządzenia dostosować dobrze do potrzeb domowników. Pompa ciepła jest jednym z urządzeń, które pozwalają efektywnie odzyskiwać ciepło z ziemi, wody, powietrza i kierować do pomieszczeń, w których przebywają mieszkańcy.

Rekuperacja i odzyskiwanie ciepła z szarej wody


Kolejnym nieodłącznym elementem ekologicznego domu jest rekuperator. Pozwala on w prosty sposób uzyskać ciepłe powietrze w zimie, a chłodne w lecie. Ciepło można odzyskać także ze ścieków dzięki tak zwanemu systemowi odzyskiwania szarej wody. Woda użyta do zmywania, prania lub mycia połączona jest ze specjalnym urządzeniem, które ma za zadanie odzyskać energię cieplną i przekazać je do pomieszczeń użytkowych.

Panele fotowoltaiczne, czyli energia prosto ze Słońca


Możemy też całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostaw prądu, montując na dachu lub w ogrodzie na wolnostojących stelażach panele fotowoltaiczne. Dzięki różnym dotacjom wciąż jeszcze oferowanym w Polsce można znacznie obniżyć koszty montażu i zapewnić sobie zieloną energię. Całość inwestycji zwraca się już po 5-8 latach w zależności od użytych komponentów. Warto odradzić się specjalisty, który dobrze doradzi i dopasuje cały sprzęt do potrzeb mieszkańców. Kompleksową obsługę w tym zakresie oferuje firma RW Electra.

Nadwyżki energii


Okazuje się, że nawet w Polsce mamy tak dobre warunki atmosferyczne, że w ciągu najbardziej słonecznych dni panele słoneczne mogą wyprodukować tyle energii, że po zaopatrzeniu w nią całego domu będziemy mieć nadwyżki. Warto rozejrzeć się więc za bateriami i akumulatorami i wykorzystywać nadwyżki w miesiące zimowe i całkowicie uniezależnić się energetycznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz