Artykuł sponsorowany

Jakie odmiany pomidorów są najlepsze na przetwory?

Jakie odmiany pomidorów są najlepsze na przetwory?

Robienie przetworów powraca do łask. Coraz więcej osób wykonuje je, aby móc cieszyć się świeżymi, pysznymi, bogatymi w witaminy oraz składniki mineralne warzywami i owocami również zimą, gdy dostęp do nich jest ograniczony. Do najczęściej przygotowywanych przetworów należą te z pomidorów. Jak wybrać najlepsze odmiany, aby przetwory były wyjątkowo smaczne?

Różne przetwory – różne odmiany pomidorów

Wybór odpowiedniej odmiany pomidorów na przetwory powinien być podyktowany przede wszystkim tym, jakie przetwory chcemy zrobić. Jeżeli chcemy zrobić domowy ketchup lub przecier pomidorowy, warto sięgnąć po odmiany, które mają małą ilość gniazd nasiennych. Do sosów lub na sok pomidorowy z pewnością lepszym wyborem będą odmiany soczyste, z dużą ilością wody. Jeśli zależy nam, aby przygotować pomidory pelati, należy szukać takich pomidorów, które mimo obróbki termicznej nie rozpadną się, aby w przetworach kawałki warzyw były wyczuwalne. W pierwszej kolejności weźmy więc pod uwagę rodzaj przetworu, jaki chcemy zrobić. Jedyną uniwersalną zasadą obowiązującą podczas przygotowywania przetworów z pomidorów to ta, że należy je przygotować zaraz po zbiorze lub zakupie, aby zachować ich świeżość i walory smakowe.

Ogromne znaczenie dla jakości naszych przetworów ma jakość pomidorów, bez względu na odmianę. Jeżeli spośród pomidorów, które kupimy, choć jeden będzie przejrzały lub zepsuty, to prawdopodobnie nie są one już świeże i cała nasza praca pójdzie na marne. Świeże, doskonałe w smaku i dojrzałe pomidory możemy rozpoznać po ich jędrności i gładkiej skórce. Powinny być pozbawione zmarszczeń, przebarwień, plam czy wgnieceń.

W przypadku pomidorów, świeżości nie ocenia się po kolorze. Istnieją bowiem odmiany żółte, czekoladowe czy zielone, które równie dobrze nadają się do robienia przetworów. I wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, zielone pomidory, choć są niedojrzałe, można je bezpiecznie spożywać i mają przyjemny, delikatny smak – dodaje nasz rozmówca z Gospodarstwa Ogrodniczego Rafał Pietras, specjalizującego się w uprawie pomidorów pod osłonami.

Najpopularniejsze odmiany pomidorów wybieranych na przetwory

Istnieje kilkaset odmian pomidorów, różniących się od siebie smakiem, kolorem, zapachem czy kształtem. Do najpopularniejszych i przy okazji łatwo dostępnych należą pomidory paprykowe, pomidory malinowe i pomidory San Marzano. Pomidory paprykowe swoją nazwę zawdzięczają temu, że z wyglądu przypominają paprykę. Są intensywnie czerwone, mają intensywny zapach i lekko wydłużony kształt. Ich smak jest słodki oraz są one bardzo soczyste, a ich kolejną cechą charakterystyczną jest niemal całkowity brak gniazd nasiennych. Doskonale nadają się na przeciery i sosy oraz do marynowania i konserwowania. Zważywszy na stosunkowo twardą, jędrną skórkę, świetnie nadają się do suszenia.

Pomidory malinowe należą do najbardziej pożądanych odmian pomidorów. Poznamy je różowym kolorze, dużych owocach i żebrowanym oraz lekko spłaszczonym kształcie. Są niezwykle bogate w witaminy i minerały. Pomidory malinowe są mięsiste, soczyste i mają lekko słodkawy smak, co sprawia, że należą do najsmaczniejszych pomidorów średnio i wielkoowocowych. Ponadto ich właściwości, biorąc pod uwagę przeznaczenie, są dość uniwersalne, dlatego doskonale nadają się do każdego rodzaju przetworów.

Pomidory San Marzano należą do pomidorów gruszkowych i uchodzą za jedne z najsmaczniejszych odmian pomidorów. Mają owalny, wydłużony kształt i intensywny, czerwony kolor z żółtym żyłkowaniem. Ich skóra jest wyjątkowo twarda, dlatego w większości należy się jej pozbyć przed przygotowaniem przetworów – za wyjątkiem pomidorów suszonych, na które również pomidory San Marzano będą idealnym wyborem. Ich przewaga nad pozostałymi odmianami polega na tym, że mimo obróbki termicznej zachowują niezmieniony kształt i aromat. Wykorzystywane są głównie do przygotowywania pomidorów pelati, jednak równie doskonale sprawdzą się jako sos lub koncentrat do zup.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz