Artykuł sponsorowany

Jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu ADHD u dzieci? – gabinet neurologiczny lek. med. Barbary Achtelik-Frolik

Jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu ADHD u dzieci? – gabinet neurologiczny lek. med. Barbary Achtelik-Frolik

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości ruchowej jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych wieku dziecięcego. Czym się objawia? Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju zaburzeń? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule, a także przybliżymy ofertę gabinetu neurologicznego lek. med. Barbary Achtelik-Frolik w Suchej Beskidzkiej. Zapraszamy do lektury!

Czym jest ADHD?

ADHD jest zaburzeniem zachowania, zwykle diagnozowanym po raz pierwszy w dzieciństwie, powodującym deficyty uwagi, nadpobudliwość ruchową, hiperaktywność czy impulsywność. Zazwyczaj pierwsze objawy świadczące o ADHD można zauważyć dość wcześnie, ponieważ już przed ukończeniem przez dziecko piątego roku życia. I choć wiele pociech czasami ma trudności ze skupieniem uwagi, słuchaniem i podążaniem za wskazówkami, siedzeniem w miejscu czy czekaniem na swoją kolej, to dzieci z ADHD zmagają się z tego typu problemami znacznie częściej. Należy zaznaczyć, że odróżnienie zespołu nadpobudliwości ruchowej oraz normalnego zachowania dziecka może być dość trudne. Jednak warto zapoznać się z symptomami, które mogą wskazywać na możliwość występowania owego zaburzenia.

Jak rozpoznać ADHD?

Objawy ADHD dotyczą głównie zaburzeń uwagi, koncentracji, porywczości, a także nadruchliwości. Cechy te ujawniają się w sposobie wykonywania codziennych zajęć, w zabawie, w trakcie odrabiania lekcji czy w kontaktach z rówieśnikami. Symptomy świadczące o występowaniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej mogą obejmować m.in. takie działania jak:

  • trudności w skupieniu uwagi i zapamiętywaniu,

  • roztargnienie,

  • szybkie rozpraszanie pod wpływem bodźców zewnętrznych,

  • problemy z ukończeniem jednego zadania,

  • częste gubienie rzeczy,

  • nadmierna ruchliwość czy gadatliwość,

  • nieumiejętność odpoczywania w ciszy i spokoju,

  • robienie czegoś szybko i niedokładnie,

  • wykazywanie postawy „bycia myślami gdzieś indziej”

  • nieustanne przerywanie innym podczas rozmów,

  • ciągłe wiercenie podczas lekcji czy innych zajęć.

Postawienie diagnozy czy dziecko ma ADHD, to proces składający się z kilku etapów i często wymaga współpracy kilku specjalistów. Jednym z nich jest neurolog dziecięcy lekarz med. Barbara Achtelik-Frolik, który na podstawie wypełnienia list kontrolnych dotyczących zachowania dziecka przeprowadza odpowiednie badania lekarskie. Warto dodać, że w razie potrzeby lekarz może skierować nas z dzieckiem do psychologa czy psychiatry. Oprócz diagnozowania i leczenia ADHD, w gabinecie neurologicznym w Suchej Beskidzkiej lekarz med. Barbara Achtelik-Frolik zajmuje się leczeniem takich dolegliwości jak: porażenie mózgowe, padaczka czy autyzm

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz