Artykuł sponsorowany

Jakie narzędzia służą do wytłaczania?

Jakie narzędzia służą do wytłaczania?

Wytłaczanie kształtów może odbywać się na rożne sposoby. Od małych dłutek do wytłaczania ręcznego, po skomplikowane narzędzia umożliwiające masową produkcję. Z wytłaczaniem kojarzy się przede wszystkim wytłaczarka – maszyna, która pozwala na wytłaczanie produktów z metalu, ceramiki, a także tworzyw sztucznych. Wiele produktów, których używamy w codziennym życiu nie powstałoby bez użycia właśnie wytłaczarki.

 

Wytłaczanie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych procesów technologicznych. Wytłaczane produkty znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach życia: farmacji, budownictwie, czy branży spożywczej.

 

Na czym polega wytłaczanie?

Wytłaczanie to proces technologiczny, w którym wykorzystuje się różnego rodzaju materiały – choć coraz częściej są to tworzywa sztuczne. Wykorzystuje się je do produkcji o profili o określonych kształtach i grubościach ścianek, na przykład do tworzenia profili elektroinstalacyjnych. W pierwszej kolejności materiał, który ma zostać poddany obróbce musi zostać podgrzany, aby uzyskać odpowiednią plastyczność. Podgrzane tworzywo jest następnie przetłoczone przez tak zwany ustnik, który nadaje produktowi kształt zgodny z wymaganiami. Wytłoczyna trafia wówczas do zbiornika chłodzącego – najczęściej jest to wanna wypełniona wodą, zazwyczaj zamknięta próżniowo, choć może mieć również formę otwartą.

Wytłaczanie umożliwia tworzenie nawet skomplikowanych przekrojów poprzecznych produktów. Jednocześnie umożliwia produkcję profili o powtarzalnych kształtach i wymiarach, dzięki czemu ten proces produkcyjny jest chętnie wykorzystywany w różnych branżach przemysłu.

 

Budowa maszyny do wytłaczania

Proces nie byłby możliwy bez odpowiednich narzędzi służących do wytłaczania.

Wytłaczarki przemysłowe jedno- lub dwuślimakowe są skomplikowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów – mówi specjalista z Zakładu Budowy Maszyn – Pierwszym z nich jest układ uplastyczniający, składający się z cylindra podającego odpowiednią ilość materiału do wytłaczania. Znajdują się tu również elementy grzejne, konieczne do podgrzania surowca do tak zwanej granicy plastyczności. Kolejnym elementem jest prasa, najczęściej hydrauliczna. Na końcu wytłaczarki znajduje się układ formujący, czyli głowica wraz z ustnikiem, która odpowiada za ostateczny kształt produktu.

Elementem składowym kompletnej linii wytłaczającej jest również stół kalibrujący, na którym mocuje się układy kalibrująco-chłodzące. Mają one za zadanie schłodzenie wytłoczonego produktu, a także utrzymanie jego ostatecznego kształtu. Podstawowymi elementami składającymi się na to narzędzie są kalibratory próżniowe oraz korytko zalewowe, w którym znajduje się woda. W ten sposób z materiału, na przykład granulatu polimerowego, powstaje produkt gotowy do użycia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz