Artykuł sponsorowany

Jakie kruszywo będzie najlepsze do betonu? - Radmix

Jakie kruszywo będzie najlepsze do betonu? - Radmix
Niektórzy uważają, że kruszywa w mieszance betonowej pełnią jedynie rolę wypełniaczy. Okazuje się jednak, że to bardzo błędna opinia, ponieważ w dużym stopniu, to właśnie od jakości piasku i żwiru zależeć będą właściwości betonu. Na bazie doświadczeń firmy Radmix podpowiadamy jakie kruszywa należy zastosować, aby uzyskać beton o odpowiednich parametrach.

Dlaczego kruszywa są tak ważne?

Beton wytwarza się z cementu, piasku, żwiru oraz wody i żadnego z tych składników nie można pominąć. Kruszywa zajmują około 3/4 objętości betonu, więc w dużym stopniu wpływają na jego jakość. W latach 80. ubiegłego wieku w Polsce ze względu na ówczesne problemy z dostępem do żwiru zaczęto pomijać ten surowiec i zamiast betonu powstawał tak zwany piaskobeton. Już samo jego wytworzenie nie było zbyt ekonomiczne, bo należało zużyć o 1/3 więcej cementu, a to ze względu na większą ilość ziaren, które wymagały otoczenia zaczynem cementowym. Powstały produkt był bardziej porowaty, a więc też i przesadnie nasiąkliwy. Ponadto cechował się on mniejszą wytrzymałością na rozciąganie oraz łatwo się kruszył. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że to kruszywo zapewnia wiele właściwości wytrzymałościowych, termicznych i elastycznych betonu. Najlepsze parametry będzie miał beton, w którym cząstki kruszywa są gęsto ściśnięte, a tego efektu nie da się uzyskać bez zróżnicowanej granulacji. Piaski pełnią więc funkcję stabilizującą, a żwiry stanowią wypełnienie objętościowe.

Jakie kruszywo do betonu?

Do mieszanki betonowej stosuje się piasek o granulacji 0-2 mm. Aby beton miał zwartą strukturę, jego ziarna powinny mieć zróżnicowaną średnicę. To samo dotyczy żwiru, który dzielony jest na kilka rodzajów w zależności od wielkości ziaren. Do betonu najczęściej używa się tego o granulacji 2-8 mm. Kruszywa muszą być też pozbawione zanieczyszczeń, zwłaszcza organicznych. Szczególnie istotne jest to w przypadku piasku, który nie może być oblepiony glinami lub iłami. W przeciwnym wypadku zaczyn cementowy będzie miał utrudniony dostęp do części ziaren, co odbije się negatywnie na właściwościach betonu tj. jego wytrzymałości, szczelności i trwałości. Dlatego w kopalniach surowców odkrywkowych tak dużą uwagę przywiązuje się do dokładnego przesortowania i oczyszczenia wydobywanych kruszyw. Jak podkreśla specjalista z Kopalni Surowców Naturalnych Radmix:

W naszym zakładzie przeróbczym obecnie stosujemy najnowocześniejszą metodę sortowania na mokro. Kruszywa po wydobyciu przechodzą potrójną obróbkę przez dwa przesiewacze na mokro i płuczkę mieczową. Dzięki zastosowaniu takiej technologii nie mieliśmy żadnego problemu z uzyskaniem certyfikatu unijnego CE na żwir 2 – 8, żwir 8 – 16 oraz pulpę 0 – 2.

Opracowanie:
Studzianki, Spółdzielcza 15
tel. 502 097 888
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz