Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści przynosi wartościowanie stanowisk pracy?

Jakie korzyści przynosi wartościowanie stanowisk pracy?

Wartościowanie stanowisk pracy może służyć do rozbudowania systemu motywacyjnego, podziału odpowiedzialności pomiędzy stanowiskami lub zwiększenia efektywności zasobów firmy. Jakie korzyści niesie wdrożenie tej usługi? Przede wszystkim uporządkowanie wynagrodzeń, ale również ich dopasowanie w zależności od wartości wykonanej pracy oraz jasne określenie zakresu obowiązków.

To sprawia, że poprawia się ogólna rentowność firmy, a uwaga skupia się na efektywności obsługi produktów i usług. Przyjrzyjmy się więc bliżej, w jaki sposób dokonuje się wartościowania stanowisk pracy oraz jakie jeszcze korzyści zyskuje firma.

Szczegółowy zakres usługi wartościowania stanowisk pracy

Aby zrozumieć, na jakiej podstawie dokonywane jest wartościowanie, warto poznać proces wdrażania usługi w przedsiębiorstwie. Kolejne kroki realizowane przez Nova Praxis w ramach typowego projektu to: analiza struktury stanowisk, pomiar procesów oraz opracowanie wyników.

W ramach analizy struktury określa się podstawowy zakres obowiązków w ramach danego stanowiska, a także analizuje produkty oraz przepływ informacji, które mają bezpośredni wpływ na produkcję albo dostawę produktów lub usług. Całościowy obraz struktury stanowisk pozwala na określenie, które z nich mają wpływ na budowanie wartości dodanej.

Kolejnym krokiem jest pomiar procesów na grupie pracowników z wybranych działów. Pozwala on na określenie zaangażowania w czynności realizowane w ramach procesów, a także analizę kosztów działań w odniesieniu do procesów lub kart stanowiskowych. Co ważne, pomiary angażują pracowników na nie więcej niż 5 minut dziennie.

Ostatni etap to opracowanie wyników wartościowania stanowisk pracy. Analizy wynagrodzeń dokonuje się w porównaniu z rynkiem, a wewnątrz organizacji w odniesieniu do wartości dodanej oraz do wydajności pracy na danym stanowisku.

Korzyści płynące z usługi wartościowania stanowisk pracy

Na podstawie uzyskanych wyników można dokonać modyfikacji systemu motywacyjnego lub analizy rentowności grup produktów albo usług. Tym samym możliwe jest ograniczenie kosztów wynagrodzeń, zmiana polityki cenowej oraz urealnienie kosztów pracy względem rynku – jednym słowem: poprawa ogólnej rentowności firmy. Co więcej, uporządkowane zostają nie tylko wynagrodzenia pracowników, ale również zakres ich obowiązków oraz opisy stanowisk pracy, co przyczynia się do skupienia uwagi na efektywności obsługi produktów i usług.

Dzięki wartościowaniu stanowisk pracy możliwe jest ustalenie sieci wewnętrznych zależności, a także ich hierarchii. Jest to wiedza niezbędna przy ustalaniu systemów zarządzania, wynagradzania i premiowania. Uporządkowana hierarchia stanowisk to lepsze rozumienie umiejscowienia własnego stanowiska, a także wzajemne poznanie pracy innych. Wynagrodzenia oraz system motywacyjny są wówczas oceniane przez pracowników jako sprawiedliwe, a firma zyskuje możliwość elastycznego reagowania na zmieniające się płace na rynku pracy, co jest szczególnie ważne w czasie gwałtownych zmian.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz