Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści niesie ogrzewanie gazowe w domu?

Jakie korzyści niesie ogrzewanie gazowe w domu?

Podczas budowy domu na pewno pojawia się mnóstwo pytań. Jednym z nich jest wybór ogrzewania. Istnieje wiele rozwiązań na rynku, jednak ogrzewanie gazowe jest jednym z najczęstszych wyborów. Zapewnia nie tylko ciepło w każdym pomieszczeniu, ale także podgrzewanie wody i paliwo do kuchni. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą wybór tego typu instalacji w domu? 

Na czym polega ogrzewanie gazowe?

Aby instalacja gazowa działała poprawnie i spełniała swoje funkcje, potrzebny jest kocioł grzewczy. Najczęściej umieszcza się go w piwnicy, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Rozprowadza on za pomocą rur gaz. Mogą być one umieszczone w ścianach oraz pod podłogą. Jest to najczęstszy wybór właścicieli domów na obrzeżach miast lub na wsiach, z uwagi na znikome przerwy w dostawie gazu, co często się zdarza w przypadku energii elektrycznej.

Ogrzewanie domu za pomocą instalacji gazowej jest bardzo proste. Praca kotła jest kontrolowana przy pomocy specjalnego panelu, na którym można ustawić godziny jego działania oraz odpowiednią temperaturę. Raz do roku należy sprawdzić szczelność tego urządzenia i wówczas wzywa się odpowiedniego specjalistę. 

Instalacja gazowa podłączana jest do sieci gazowej zewnętrznej - gazociągu, lub do własnego zbiornika, który możemy mieć na działce.



Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów kotłów grzewczych. Mogą być one wiszące lub stojące, jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Różnią się od siebie także sposobem działania oraz efektywnością. 

Piece zatem możemy podzielić na:

  • kocioł tradycyjny - najpopularniejszy wybór i do tego najbardziej ekonomiczny. Może mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania, jego koszt zaczyna się od 2000 zł. Działa bardzo sprawnie, ale zużywa sporo paliwa. Najlepiej sprawdza się w domach energooszczędnych, które mają dobrą izolację termiczną.
  • kocioł kondensacyjny - charakteryzuje się dużą wydajnością i atrakcyjną ceną. Jest nowoczesny i pozwala odzyskać ciepło ze spalin gazowych. Mimo, że jest droższy, niż kocioł tradycyjny, to bardzo szybko się zwracają koszty jego montażu. Dobrze sprawdza się w budynkach, które mają wysokie zapotrzebowanie na ciepło.
  • kocioł pulsacyjny - spalanie w nim odbywa się poprzez kondensację oraz pulsację, dzięki czemu koszty jego użytkowania są niskie. Za to urządzenie trzeba zapłacić najwięcej, jednak koszt ten po kilkunastu latach się zwróci.

Piec należy sprawdzać jedynie raz do roku i wówczas zadbać o jego odpowiednią konserwację. W tym przypadku należy znaleźć odpowiedniego fachowca, który zrobi to dla nas profesjonalnie. Na terenie Warszawy warto zwrócić się do przedsiębiorstwa Jerzy Łęczycki Naprawa i konserwacja urządzeń gazowych. Wyróżniają się wysokim profesjonalizmem oraz potrafią odpowiednio doradzić. 

Zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe ma swoje niewątpliwe zalety. Jedną z nich jest duża wygoda korzystania z pieca, dzięki panelowi sterującemu, na którym możemy ustawić temperaturę oraz godziny działania. Zapewnia to także dużą oszczędność czasu - nie trzeba sprawdzać co kilka godzin, czy wszystko działa prawidłowo i dokładać opału. Ciekawą opcją jest także możliwość w tym wypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. Pod względem ekonomicznym jest to niezwykle opłacalne, bo zużywa się wtedy mniej gazu. 

Kolejną zaletą jest z pewnością wysoka sprawność urządzenia oraz możliwość utrzymania stałej temperatury w każdym pomieszczeniu. Jest to także rozwiązanie ekologiczne, które nie zanieczyszcza środowiska. Warto zatem, jak widać, zainwestować w odpowiedni piec i postawić na tego typu ogrzewanie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz