Artykuł sponsorowany

Jakie koparki są potrzebne na placu budowy i do czego się je wykorzystuje?

Jakie koparki są potrzebne na placu budowy i do czego się je wykorzystuje?
Będąc inwestorem rozpoczynającym budowę, musisz zadecydować o wynajęciu odpowiednich maszyn, które ułatwią prace ziemne. Istnieje wiele odmian koparek, które dostosowuje się do terenu oraz zakresu prac, jakie będą za ich pomocą wykonywane. Właściwe dopasowanie maszyn przyśpieszy pracę i będzie odpowiadało za dokładność jej wykonania. Jakie koparki wyróżniamy i do czego przydadzą Ci się na budowie?

Rodzaje koparek w zależności od osprzętu roboczego

Jest to podział, który wyodrębnia maszyny na podstawie ich przeznaczenia. Wyróżnia się pięć kategorii koparek, w zależności od indywidualnej budowy osprzętu kopiącego:

  • Przedsiębierna – stosuje się je do wykonywania wykopów o dużych objętościach. Koparka pracuje na jego dnie.
  • Podsiębierna – w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, nie wjeżdża w dół wykopu, a zostaje umiejscowiona na jego brzegu. Przydatna szczególnie w przypadku wykopów liniowych.
  • Chwytakowa – za jej pomocą można stworzyć wykop głęboki, jednakże o niewielkiej średnicy. Jest używana podczas budowy studzienek, kanałów itp.
  • Zbierakowa – rodzaj dość uniwersalny, za jej pomocą można wykonać niemal wszystkie rodzaje wykopów.
  • Minikoparka – najczęściej wykorzystywany typ koparki, zwłaszcza w przypadku niewielkich inwestycji np. budowy domków jednorodzinnych. Służy do wykonywania wykopów stosunkowo niewielkich np. podczas podłączania kanalizacji, wody, gazu lub innych instalacji, które doprowadza się do budynku pod ziemią.

Rodzaje koparek ze względu na podwozie

Drugim popularnym podziałem jest zwrócenie uwagi na podwozie. Kategorie te opierają się głównie na rodzaju podłoża, na którym dana koparka może pracować. Wśród nich wyróżniamy koparki:

  • Gąsienicowe – gąsienice mają dobrą przyczepność do podłoża, dlatego mogą dawać większą stabilność na trudnym terenie. Ich największe wady to wolne poruszanie się oraz wyjątkowo duża masa.
  • Kołowe – rozwiązanie bardziej ekonomiczne od koparek gąsienicowych, jednak nie w każdym terenie będzie w stanie sobie poradzić.
  • Kroczące – stosowane wszędzie tak, gdzie występuje bardzo dużej nachylenie terenu. Zwłaszcza podczas budowy skarp, nadbrzeży oraz regulacji rzek i melioracji.
  • Na innym środku transportu – może być na standardowym samochodzie ciężarowym, wagonie, a nawet pontonie. Ich największą zajętą jest łatwy transport w miejsca, w których najczęściej pracują, a do których standardowe maszyny nie są w stanie dotrzeć.

Prace ziemne związane ze standardową budową można zlecić profesjonalnej firmie P.H.U. USŁUGI TRANSPORTOWE, której główna siedziba mieści się w Łodzi. Świadczy ona usługi w zakresie prac wykonywanych koparką, koparko-ładowarką, minikoparką, a także oferuje transport maszyn i materiałów budowlanych, takich jak np. kruszywa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz