Artykuł sponsorowany

Jakie jest zastosowanie soi w charakterze materiału paszowego?

Jakie jest zastosowanie soi w charakterze materiału paszowego?

Choć jeszcze niedawno soja nie należała do roślin chętnie uprawianych w naszym kraju, to ostatnio ta tendencja się zmienia i można zauważyć coraz większe zainteresowanie uprawą soi w Polsce. Jej walory doceniane są coraz bardziej nie tylko przez konsumentów i producentów wyrobów z soi, ale także przez hodowców zwierząt. Okazuje się bowiem, że soja jest również doskonałym materiałem paszowym. Warto więc przeczytać artykuł i dowiedzieć się jak duże jest zastosowanie soi jako paszy w hodowli zwierząt.

Walory soi jako rośliny

Soja jest rośliną strączkową o wysokiej zawartości białka. Z racji tego jej uprawa dotowana jest z funduszy europejskich. Uprawa soi ma duży potencjał i przy doborze odpowiednich odmian i właściwej ochronie herbicydowej zyski z niej mogą być wyższe niż ze zbiorów kukurydzy czy rzepaku. Warto zaznaczyć, że koszty uprawy soi są relatywnie niskie.

Polski klimat doskonale nadaje się do prowadzenia rentownych upraw soi. Czynniki glebowe oraz dobre przystosowanie rośliny do okresów suszy poprzez dobrze rozwinięty system korzeniowy i omszone liście ograniczające transpirację, umożliwiają uprawę niemal w każdym regionie naszego kraju.

Soja jest rośliną coraz bardziej docenianą w polskiej kuchni. Ma liczne właściwości zdrowotne, duże wartości odżywcze oraz walory smakowe. Soja bogata jest w pełnowartościowe białko, zdrowe kwasy tłuszczowe i fitoestrogeny, które w wielu przypadkach mają zbawienny wpływ na organizm ludzki.

Soja jako źródło białka dla rolnictwa.

Jak się okazuje, soja jest także znakomitym materiałem paszowym, coraz bardziej docenianym przez polskich rolników. Podstawowym składnikiem pokarmowym soi jest białko, niezbędne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu zwierzęcego. Nic więc dziwnego, że jako źródło wysokobiałkowej paszy wykorzystywana jest jako komponent w żywieniu drobiu, trzody chlewnej, bydła mlecznego i opasów. Po obróbce cieplnej można ją stosować do skarmiania prawie wszystkich zwierząt hodowlanych.

„W nasionach soi – wyjaśnia specjalista z portalu Polska Soja – zwartość białka sięga 38-40%. Jest to białko o składzie podobnym do białka kurzego jajka, które uważane jest za wzorcowe. Obecność w soi lizyny, czyli aminokwasu egzogennego przyczynia się do dużego wzrostu masy zwierząt. Dlatego soja jest znakomitym uzupełnieniem w karmieniu zwierząt zbożami, które nie zawierają odpowiedniej ilości lizyny. Oprócz tego soja zawiera cenne tłuszcze oraz witaminy i minerały. Sprawia to, że surowe lub ześrutowane nasiona są produktami coraz bardziej poszukiwanymi przez naszych rolników. Doskonałym rozwiązaniem dla gospodarstw specjalizujących się w hodowli zwierząt jest własna uprawa soi”.

Jak przetwarzana jest soja na paszę?

Przetwarzając nasiona soi na paszę poprzez oddziaływanie wysoką temperaturą, ciśnieniem oraz parą wodną lub wodą zwiększa jej strawność, dezaktywuje większość substancji antyżywieniowych, a także poprawia ich smakowitość. W zależności od technologii przetwarzania otrzymuje się różne produkty: całe nasiona bez substancji antyżywieniowych, śrutę poekstrakcyjną, makuchy sojowe, łuskę sojową, izolat białka sojowego oraz olej sojowy.

Wszystkie te produkty znakomicie nadają się na komponenty paszowe. Największe znaczenie ma jednak śruta sojowa i całe, prażone nasiona (soja pełnotłusta).

Soja, jako materiał paszowy jest doskonałym uzupełnieniem w hodowli większości zwierząt. Trzeba ją jednak stosować z dużą wiedzą i rozeznaniem, gdyż niektóre z jej składników mogą w pewnych okolicznościach okazać się niekorzystne dla hodowli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz