Artykuł sponsorowany

Jakie funkcje pełnią mury oporowe?

Jakie funkcje pełnią mury oporowe?

Mury oporowe definiujemy jako konstrukcje, które zabezpieczają teren przed osuwaniem się ziemi. Główna funkcja murów oporowych jest zatem oczywista, przy czym ich role mogą być różne. To na przykład stałe ściany oporowe przy mostach, wiaduktach, drogach, obiektach kubaturowych. W naszym artykule przyjrzymy się konkretnemu rozwiązaniu: systemowi ścian oporowych z gruntu zbrojonego optemBLOCK.

System optemBLOCK. Ściany oporowe z gruntu zbrojonego

Podstawowe zastosowanie konstrukcji oporowych to podpieranie uskoków naziomu gruntów rodzimych lub nasypowych. W skład systemu optemBLOCK firmy Optem z Gdańska wchodzą betonowe bloczki drobnowymiarowe (lico ściany oporowej), georuszty poliestrowe i łączniki. W czynnym systemie optemBLOCK lico ściany oporowej jest elementem bloku z gruntu zbrojonego – lico współpracuje z gruntem, który jest zbrojony pasmami geosiatek. Siatki te są kotwione w drobnowymiarowych elementach ściany. W systemie biernym lico ściany i zbrojony grunt są niezależne, lico jest estetycznym elementem wykończeniowym ściany z gruntu zbrojonego.

Przykład zastosowania: odciążenie konstrukcji przyczółka mostu lub wiaduktu

W systemie optemBLOCK można tworzyć różnego rodzaju wymagające konstrukcje, jak przyczółki (skrajne podpory) mostów lub wiaduktów. Formując konstrukcję bloku z gruntu zbrojonego za przyczółkiem, odciążamy jego konstrukcję. Odciążeniu mogą być poddawane tylne ściany przyczółków i ich skrzydła. Pracując nad koncepcją przyczółka z takim właśnie odciążeniem, konstruktor może stworzyć projekt obiektu o mniejszych gabarytach.

Konstrukcje tymczasowe ścian oporowych

System ścian oporowych z gruntu zbrojonego sprawdza się także w przypadku projektowania konstrukcji tymczasowych ścian oporowych. Takie rozwiązania są stosowane w przypadkach, gdzie konieczne jest etapowanie prac budowlanych. Jest to związane z budową obiektów w ciągu istniejących szlaków komunikacyjnych. Mówimy zatem o rozbudowie lub modernizacji dróg, czy linii kolejowych. Przy realizacji pierwszego etapu budowy wykonuje się tymczasowe umocnienie nasypu z gruntu zbrojonego, które stanowi zabezpieczenie wykopu pod budowę drugiej części nasypu. 

Można więc powiedzieć, że mury oporowe zawsze zabezpieczają teren przed osuwaniem się gleby, ale ich zastosowanie jest szerokie. Czasem to konstrukcje stałe (część obiektu), czasem tymczasowe zabezpieczenia. W każdym przypadku wykorzystanie rozwiązań systemowych to z założenia niższe koszty budowy ze względu na prostotę i powtarzalność montażu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz