Artykuł sponsorowany

Jakie funkcje pełni parapet wewnętrzny?

Jakie funkcje pełni parapet wewnętrzny?

Parapety w mieszkaniu pełnią więcej funkcji niż może się wydawać. Poza podstawowym przeznaczeniem, jakim jest podparcie dla okien, mogą one również być elementem ozdobnym każdej przestrzeni. Często używa się ich również jako dodatkowej półki, czy miejsca dla kwiatów, aby miały one dostęp do światła słonecznego. Co warto wiedzieć o parapetach wewnętrznych?

Z czego wykonuje się parapety?

Parapety wewnętrzne montowane są zwykle w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się okna. Wykonuje się je z różnych materiałów. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne, drewno, płytki ceramiczne lub kamień naturalny. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w głównej mierze od stylu wykończenia reszty pomieszczenia.

Koszt parapetu uzależniony jest od wybranego materiału, a także wymiarów. Do tego doliczyć trzeba cenę usługi montażu oraz akcesoriów potrzebnych do pracy. Element ten jest niemal obowiązkowy w wyposażeniu mieszkania, więc raczej nie ma możliwości rezygnacji z parapetu.

Jakie funkcje pełni parapet wewnętrzny?

Podstawową funkcją parapetów wewnętrznych jest zabezpieczenie wnęki okiennej. Chronią one przed gromadzeniem się wilgoci oraz brudu. Dzięki podokiennikom czyszczenie okien jest prostsze oraz łatwiejsze, ponieważ nie trzeba docierać do trudno dostępnych zakamarków.

Dodatkowo parapety wewnętrzne pełnią funkcję dekoracyjną. Często domownicy traktują podokienniki jako kolejną półkę i ustawiają tam rośliny doniczkowe lub książki czy elementy dekoracyjne, na przykład świeczki. Parapety wewnętrzne pomagają również w odpowiednim rozprowadzaniu ciepła po pomieszczeniu. Podgrzana masa powietrza odbija się od podokienników, wędrując do wnętrza pokoju zamiast jedynie do góry.

Jak wybrać odpowiedni parapet wewnętrzny?

Parapety wewnętrzne to element wykończeniowy mieszkania, którego nie zmienia się często. Zazwyczaj wymienia się podokienniki w tym samym momencie, co okna. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad wyborem właściwego rozwiązania. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, z jakiego tworzywa mają zostać wykonane parapety.

Warto także przejrzeć ofertę sklepów takich jak na przykład BIG, gdzie dostępne są produkty w różnych wariantach. Dodatkowo ważne w wyborze odpowiedniego podokiennika jest dopasowanie go do wykończenia mieszkania. Chodzi przede wszystkim o wystrój pomieszczenia. Przy tradycyjnym umeblowaniu świetnie sprawdzą się parapety MDF, natomiast do nowoczesnego stylu lepiej pasować będą parapety z PCV.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz