Artykuł sponsorowany

Jakie formalności trzeba załatwić przed pochówkiem bliskiej osoby? Odpowiada Jolanta Walkiewicz, właścicielka zakładu pogrzebowego w Chmielniku

Jakie formalności trzeba załatwić przed pochówkiem bliskiej osoby? Odpowiada Jolanta Walkiewicz, właścicielka zakładu pogrzebowego w Chmielniku

Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna strata. Przeżywanie żałoby często trzeba jednak odłożyć na później. Najpierw należy załatwić wszystkie formalności związane z pochówkiem. Jak wygląda wspomniana procedura? Co dokładnie zrobić? Gdzie szukać pomocy? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela Jolanta Walkiewicz, właścicielka zakładu pogrzebowego w Chmielniku w województwie świętokrzyskim. 

Przygotowania do pogrzebu

W pierwszym kroku należy skontaktować się ze specjalistą, który jako ostatni udzielał zmarłemu pomocy medycznej (leczył jego schorzenia w ciągu 30 dni poprzedzających śmierć). To właśnie on powinien sporządzić kartę zgonu. Następnie trzeba ją złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego, razem z dowodem osobistym należącym do nieboszczyka. USC na podstawie dostarczonych materiałów wydaje akt zgonu, wymeldowuje osobę zmarłą z miejsca pobytu i unieważnia przyniesiony dokument tożsamości. Warto dodać, że na dopełnienie opisanych wyżej formalności pogrzebowych rodzina ma trzy dni od momentu wystawienia karty zgonu. Czas ten ulega skróceniu do 24 godzin w sytuacji, gdy przyczyną śmierci krewnego jest choroba zakaźna. Liczy się go  wówczas od momentu ustania czynności życiowych danej osoby.

Zgłoszenie zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego to dopiero początek trudnej i bolesnej drogi. Potem trzeba podjąć szereg różnego rodzaju decyzji dotyczących między innymi:

  • sposobu pochówku – kremacja zwłok bądź pochówek tradycyjny,
  • charakteru ceremonii pogrzebowej – uroczystość świecka lub kościelna z zachowaniem wszystkich religijnych rytuałów;
  • oprawy wydarzenia – dobór muzyki i kwiatów (wiązanki, wieńce itp.);
  • terminu i miejsca głównych obrzędów – przywołane dane należy umieścić w nekrologu.

Często ból po odejściu ukochanej osoby jest tak silny, że trudno zebrać myśli i podjąć jakiekolwiek działania. Wtedy z pomocą krewnym zmarłego, przychodzą firmy zewnętrzne, na przykład zakład pogrzebowy Jolanty Walkiewicz. Pracownicy przedsiębiorstwa pomagają w organizacji pochówku. Czuwają nad wszystkim. Dzięki temu rodzina może nieco odetchnąć i skupić się na spokojnym przeżywaniu żałoby. 

W czym dokładnie mogą pomóc zakłady pogrzebowe?

Zakres usług świadczonych przez domy pogrzebowe jest bardzo szeroki. Można się o tym przekonać, analizując ofertę zakładu Jolanty Walkiewicz. Firma działa kompleksowo. Wspiera rodzinę zmarłego na każdym etapie organizacji pochówku – poczynając od dopełnienia formalności w USC, poprzez załatwienie kremacji czy transportu zwłok, a na dostarczaniu akcesoriów pogrzebowych kończąc. 

Opracowanie:
Chmielnik, Wolności 1
tel. 609 249 540
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz