Artykuł sponsorowany

Jakie filtry stosowane są w klimatyzatorach domowych?

Jakie filtry stosowane są w klimatyzatorach domowych?

Klimatyzatory domowe to dzisiaj nie tylko urządzenia do schładzania oraz nagrzewania powietrza. Najlepsi producenci światowi starają się tworzyć systemy klimatyzacyjne, które swoją pracą będą dorównywać wentylacji mechanicznej z rekuperatorami. Technologiczne nowości nie dotyczą jednak rozwiązań odzysku ciepła, lecz innowacyjnych filtrów. Dobre klimatyzatory pomagają oczyszczać pomieszczenie z roztoczy, alergenów oraz z niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów.

Filtry powietrza w klimatyzatorach

Podstawowym filtrem, który musi znaleźć się w klimatyzatorze to filtr powietrza, który wymaga okresowej wymianie. Tworzony jest on w rodzaju przeciwpyłowym, mechanicznym oraz siatkowym. Filtr ten ma za zadanie wstępne oczyszczanie powietrza, usuwając z niego większe cząsteczki. Usuwany jest m.in. kurz, pyły z alergenami, a także drobinki piasku. W ten sposób polepszony jest przepływ powietrza przez system klimatyzacyjny, a także zapewniony jest prawidłowy mikroklimat we wnętrzach.

Aby jednak kupić dobry klimatyzator z solidnym filtrem, warto korzystać z doradztwa technicznego takich firma jak MAD-TECH. Oprócz montażu klimatyzacji pracownie takie pomogą w zakupie wysokiej klasy urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego z wysokiej klasy systemami filtracyjnymi. Ważne jest bowiem dostosowanie klimatyzatora do kubatury pomieszczenia. Źle dobrany sprzęt nie będzie bowiem w stanie oczyszczać całego powietrza we wnętrzach.

Filtr oczyszczający powietrze

Filtry powietrza a filtry oczyszczające powietrze to dwa różne systemy filtracyjne. Drugi typ odpowiedzialny jest za wyłapywanie mniejszych cząsteczek, a także za szybkie neutralizowanie nieprzyjemnych i intensywnych zapachów. Klimatyzatory z takim filtrem świetnie sprawdzają się w kuchni lub w pomieszczeniach gdzie palone są papierosy. Filtr oczyszczający powietrze wymagany jest przy tym bezsprzecznie przy tworzeniu klimatyzacji na terenach o złej jakości powietrza. Bliska odległość od wielu kominów, elektrowni czy lokalizacja mieszkania w centrum miasta powinny skutkować kupnem urządzeń wyposażonych właśnie w taki filtr.

Filtry antybakteryjne

Kolejny rodzaj filtrów w klimatyzatorach to systemy antybakteryjne. Znaleźć je można tylko w najlepszych urządzeniach, które polecane są nawet dla alergików i astmatyków. Takie urządzenia w porównaniu ze sprzętami standardowymi nie niosą przy użytkowaniu zagrożenia dla zdrowia człowieka. W prosty sposób usuwane są m.in. bakterie i wirusy, które odpowiadają za zapalenie spojówki. W starszych klimatyzatorach takie drobnoustroje szybko namnażają się na tacy ociekowej.

Jakie typu filtrów antybakteryjnych można zaś dzisiaj spotkać? Warto rozglądać się za sprzętami z:

  • biofiltrami,
  • filtrami HEPA,
  • filtrami z jonami srebra,
  • filtrami fotokatalitycznymi,
  • filtrami z aktywnym węglem.

Ich sprawność bakteriobójcza oraz dezynfekująca określona jest nawet w granicy 95%. Jest to wartość porównywalna do osiągów wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz