Artykuł sponsorowany

Jakie elementy wchodzą w skład opłat za czynności notarialne

Jakie elementy wchodzą w skład opłat za czynności notarialne
Do najważniejszych zadań notariusza należy nadawanie dokumentom prawnej ważności.  Ogólne zasady dotyczące czynności notarialnych ustalone są przez ustawę Prawo o notariacie z 1991 r. Wskazuje ona, że notariusz to osoba zaufania publicznego, korzystająca z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Za wykonywanie czynności notarialnych, pobiera on opłaty. Sprawdźcie jakie elementy wchodzą w ich skład.

Praca notariusza

Notariusz swoje usługi świadczy w kancelarii notarialnej. Zgodnie z prawem może prowadzić tylko jedną tego typu placówkę, a niektóre czynności mogą w jego imieniu wykonywać zastępca lub aplikant notarialny. Notariusz z zasady sporządza dokumenty w języku polskim jednak, jeśli posiada uprawnienia tłumacza przysięgłego, może na życzenie klienta sporządzić także dokument w języku obcym.

Możliwe negocjacje

Choć istnieje cennik opłat jakie obowiązują za wykonywanie czynności notarialnych, to jednak warto wiedzieć, że z notariuszem można się targować.

Zgodnie z ustawą, notariuszowi przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami  czynności. Wysokość maksymalnych stawek, czyli tzw. taksy notarialne, narzucone są przez ministerstwo sprawiedliwości. Nie ma jednak ustalonych stawek minimalnych, dlatego notariusz może zaoferować klientom niższe stawki, niż te ustalone z góry. Warto więc negocjować – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Kancelarię Notarialną Doroty Szuman-Krzych.

Maksymalna stawka za daną czynność notarialną obliczana jest na podstawie wartości przedmiotu czynności notarialnej.

Zakres czynności notarialnych

Notariusz dokonuje czynności, których zakres zdefiniowany jest przez art. 79 ustawy Prawo o notariacie z 1991 r. Należą do nich:

  • sporządzanie aktów notarialnych i poświadczeń dziedziczenia,
  • sporządzanie poświadczeń,
  • doręczanie oświadczeń,
  • spisywanie protokołów,
  • sporządzanie wpisów, odpisów oraz wyciągów dokumentów,
  • sporządzanie protestów weksli i czeków,
  • przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, dokumentów, papierów wartościowych, danych na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
  • sporządzanie (na żądanie stron) projektów oświadczeń, aktów oraz innych dokumentów,
  • sporządzanie innych czynności, które wynikają z przepisów.

Warto wiedzieć, że jeśli notariusz swoje czynności będzie musiał wykonywać poza kancelarią, może zaproponować wyższe stawki. Opłata za czynności notarialne jest wtedy liczona od każdej godziny niezbędnej do ich dokonania od momentu, w którym notariusz opuści swoją kancelarię aż do jego powrotu.

Z opłat notarialnych zwolnione są osoby, które wykażą, że nie posiadają wystarczających środków na uiszczenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza. W takim wypadku koniczne jest wystąpienie do sądu rejonowego o zwolnienie z całości lub w części od ponoszenia wynagrodzenia notariusza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz