Artykuł sponsorowany

Jakie elementy powinien zawierać nowoczesny system monitoringu?

Jakie elementy powinien zawierać nowoczesny system monitoringu?
Monitoring wizyjny stanowi jeden z podstawowych elementów systemów bezpieczeństwa w obiektach przemysłowych, biurowych, domowych czy specjalnych. Obecnie stosowane rozwiązania techniczne pozwalają na sprawne monitorowanie wyznaczonego obszaru i nagrywanie materiału wideo najwyższej jakości – nawet do 12 Mpx. Kamery do monitoringu potrafią nagrywać obraz przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 30 klatek na sekundę, w rozdzielczości Full HD jak również 4K. Z czego składa się typowy system monitoringu? Czym charakteryzują się nowoczesne systemy monitorowania?

Elementy składowe monitoringu

System monitoringu w obiekcie zamkniętym stanowi zespół kooperujących ze sobą urządzeń, używanych w celu monitorowania, a także rejestrowania obrazu. Do podstawowych elementów monitoringu zaliczamy kamery przemysłowe, rejestratory, monitory i przewody wideo. Żaden system monitorujący nie może się też obyć bez zasilaczy i przewodów zasilających, przewodów bądź zestawów bezprzewodowych do transmisji sygnału audio/wideo oraz obudowy z uchwytami i innymi niezbędnymi akcesoriami. Opcjonalnie, monitoring jest zaopatrzony w routery do realizacji połączenia internetowego.

Podział systemów monitoringu

Mimo podobieństw konstrukcyjnych, systemy monitoringu nie są jednakowe. Podstawowa różnica polega na sposobie transmisji danych z kamer do rejestratora. Pod tym względem możemy wyróżnić m.in. monitoring analogowy i monitoring IP, choć nie brak też rozwiązań pośrednich, bazujących na innych technologiach – chociażby HD-CVI, czy nieco mniej rozpowszechniony HD-SDI. Przyjęło się sądzić, że to monitoring IP cechuje się najwyższą jakością obrazu i funkcjonalnością. Niestety wciąż bywa on podatny na spadki przepustowości łącza internetowego, przez co czasami dostarcza obraz z opóźnieniem. Ta niedogodność jest jednak stopniowo eliminowana. Systemy monitorowania IP ulegają stałemu udoskonalaniu, o czym świadczą coraz popularniejsze rozwiązania monitoringu bezprzewodowego. Tego typu technologię udostępnia do nabycia m.in. firma Snapvision.

Możliwości nowoczesnego monitoringu

Nowoczesny monitoring bezprzewodowy IP bazuje na systemie kamer bezprzewodowych Wi-Fi, możliwych do zamontowania niemal w dowolnie wybranym miejscu. Zdalna obsługa rejestratora jest możliwa bez wprowadzania konfiguracji sieciowych, przekierowywania portów czy rejestracji płatnych domen. Przede wszystkim jednak, taki monitoring umożliwia obserwację z dowolnego miejsca na świecie, co w dobie postępującej globalizacji jest szczególnie cenne. Zdalny podgląd monitoringu jest dostępny przez internet na komputerze i urządzeniach mobilnych (tablety, smartfony i in.). Jednocześnie istnieje możliwość publicznego podglądu z kamer na własnej stronie www. Opcje nagrywania ciągłego i podczas ruchu/w momencie wystąpienia alarmu stwarzają szerokie możliwości konfiguracji. Nagrywanie na FTP sprawia natomiast, że zapis wideo przechowywany jest na zdalnym serwerze poza urządzeniem rejestrującym, co gwarantuje jego dodatkowe bezpieczeństwo.

Systemy monitorowania wciąż się rozwijają i kto wie, jak będą wyglądać za kilka lat. Właściwą drogą wydaje się dążenie do funkcjonalnego minimalizmu. Dzięki rozwiązaniom bezprzewodowym jest to jak najbardziej możliwe. Wiele wskazuje na to, że instalacje monitoringu z zastosowaniem kamer IP mają przed sobą świetlaną przyszłość – dosłownie przekraczając granicę i służąc tworzeniu globalnej wioski, jaką stopniowo staje się nasz świat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz