Artykuł sponsorowany

Jakie badania warto wykonać u dziecka przed szczepieniem?

Jakie badania warto wykonać u dziecka przed szczepieniem?

Szczepienia są gwarancją zdrowia całych populacji, dlatego od pierwszych chwil życia dziecka zgodnie z powszechnym programem szczepień rodzice wdrążają te procedury medyczne. Czy przed wykonaniem szczepienia należy wykonać badania, które weryfikują aktualny stan zdrowia malucha? Dowiedz się, jak wygląda kwalifikacja lekarska i czy wykonanie badania krwi sprawdzającego m.in. występowanie stanu zapalnego w organizmie jest zasadne.

 

Czy badanie lekarskie jest wystarczające do wykonania szczepienia?

Szczepienie dziecka to procedura medyczna, która ma na celu zapobieganie zachorowaniu na określoną chorobę. Warto jednak podkreślić, że tak jak większość działań medycznych, tak i do szczepienia można mieć wskazania lub przeciwwskazania. By zweryfikować, czy dziecko może być zaszczepione, konieczne jest badanie lekarskie, które wykonuje uprawniony do tego lekarz, czyli najczęściej specjalista pediatra, medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych itp. Pierwszym etapem badania jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz uzyskuje informacje na temat zdrowia dziecka oraz historii jego chorób. Jeśli lekarz nie znajduje przeciwwskazań do szczepienia, przeprowadza badanie podmiotowe, czyli fizykalne, podczas którego bada dziecko – osłuchuje, dotyka, przygląda się itp. Na tym etapie lekarz podejmuje decyzję, czy dziecko można zaszczepić na daną chorobę konkretnym preparatem, czy nie. Przeprowadzenie badania przed szczepieniem dziecka i jego kwalifikacja ważna jest 24 godziny, co oznacza, że wywiad lekarski nie może odbyć się np. w poniedziałek rano, a szczepienie we wtorek wieczorem.

 

Czy przed szczepieniem należy wykonać badanie ogólne krwi?

Czasami rodzice, którzy obawiają się, czy dziecko jest zdrowe i można u niego bez przeszkód wykonać szczepienie, decydują się na badanie krwi, potocznie nazywane badaniem CRP, które sprawdza m.in. wykładniki stanu zapalnego w organizmie. Takie działanie nie jest jednak zasadne u większości dzieci, gdyż lekarz kwalifikujący malucha do szczepienia i tak nie wyda decyzji na podstawie wyników badań, a samodzielnie przeprowadzi badanie lekarskie.

Wykonywanie badań krwi u dzieci przed szczepieniem nie jest potrzebne, gdyż w wielu infekcjach wykładniki stanu zapalnego zwiększają się dopiero po określonym czasie, czyli dziecko może być chore, mieć początkowe objawy, a wskaźnik CRP będzie w normie – podkreśla specjalista z gabinetu lekarskiego PATRONUS z Lublina

Przed szczepieniem dziecka nie warto wykonywać badań krwi także dlatego, że ich wynik może być nieaktualny. W praktyce oznacza to, że np. dziecko, które wczoraj miało wyniki w normie, kolejnego dnia mogą być już chore. Należy także pamiętać, że badanie krwi jest dla dziecka często przyczyną stresu i bólu, dlatego w tej sytuacji tym bardziej nie mają sensu. Wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach, czyli najczęściej u dzieci cierpiących na konkretne choroby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz