Artykuł sponsorowany

Jakie badania trzeba wykonać chcą zdawać na prawo jazdy

Jakie badania trzeba wykonać chcą zdawać na prawo jazdy
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami każda osoba chcąca zdawać egzamin na prawo jazdy musi najpierw wyrobić tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Oprócz złożenia stosownego wniosku wraz z załączoną fotografią wymaga to uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Orzeczenie takie wystawia posiadający odpowiednie uprawnienia lekarz. Na jakiej jednak podstawie?

Niezbędne jest oczywiście odbycie badań, których zakres określony został w art. 75 i 76 Ustawy o kierujących pojazdami z dn. 5 stycznia 2011 r. Uwzględniono w niej aż 62 parametry, które należy poddać ocenie. Większość z nich na szczęście omawiana jest podczas szczegółowego wywiadu lekarskiego i czas trwania całej wizyty nie przekracza z reguły 20-30 minut.

Co jest badane

Same badania trwają jeszcze krócej i obejmują kontrolę wzroku, słuchu, a także ogólnej kondycji osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Badana jest też koordynacja wzrokowo-ruchowa i zmysł równowagi. Lekarz ponadto sprawdza refleks oraz inne reakcje układu nerwowego, mierzy ciśnienie i osłuchuje serce z użyciem stetoskopu. Wśród badań dla przyszłych kierowców zasadniczo nie ma takich, które wymagałyby przerwania ciągłości tkanek (czyli np. wbicia igły w celu pobrania krwi) ani prób wysiłkowych.

O co pyta lekarz

Może się jednak zdarzyć, że zostaniemy skierowani na badania dodatkowe, jeśli cokolwiek wzbudzi jego wątpliwości – czy to na podstawie badań wymienionych powyżej, czy na podstawie wywiadu. Dotyczy on m.in. ogólnego samopoczucia, chorób przewlekłych i stale przyjmowanych leków (niektóre z nich osłabiają zdolności potrzebne do kierowania pojazdem), jak również stosowania alkoholu oraz innych używek.

Jeśli cierpimy na jakąś chorobę przewlekłą (zwłaszcza taką jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy epilepsja), nie musi to koniecznie oznaczać, że nie uzyskamy prawa jazdy. Dobrze jest jednak wziąć na badania dokumentację medyczną, w oparciu o którą lekarz orzecznik oceni, w jakim stopniu dana choroba jest kontrolowana i czy nie stanowi istotnego przeciwwskazania.

Jak się przygotować

Poza tym na wizytę trzeba zabrać dokument tożsamości, a w przypadku stwierdzonych wad wzroku lub słuchu także okulary bądź soczewki kontaktowe i aparat słuchowy. Tego typu wady nie przeszkadzają bowiem w zostaniu kierowcą, o ile są korygowane. W orzeczeniu lekarz wpisuje po prostu odpowiedni kod wady (np. 01.06 w przypadku konieczności prowadzenia pojazdu w szkłach korekcyjnych), czasem też zaleca zwiększenie mocy korekcji.

Koszt badań dla przyszłych kierowców jest określony w ustawie (wynosi 200 zł), nie ma więc większego sensu szukanie miejsca, w którym można zrobić je taniej. Warto za to skorzystać z możliwości wykonania badań w ośrodku, gdzie zamierzamy odbyć kurs na prawo jazdy – jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Możliwość taką oferuje chociażby wrocławska szkoła nauki jazdy Manewr.

Oprócz przygotowania odpowiedniej kwoty, wspomnianych dokumentów i akcesoriów dobrze jest się wyspać, aby na badania przyjść wypoczętym. Nie wolno też być pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających – w takiej sytuacji kandydat na kierowcę podlega automatycznie dyskwalifikacji, nie uzyskując potrzebnego zaświadczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz