Artykuł sponsorowany

Jakich pojazdów nie wolno holować?

Jakich pojazdów nie wolno holować?

Wypadek lub kolizja drogowa, a niekiedy awaria samochodu zmusza właściciela do usunięcia pojazdu z drogi i odholowanie go do warsztatu. Choć coraz częściej transportem unieruchomionych aut zajmują się firmy pomocy drogowej, to zdarzyć się może, że holowanie trzeba przeprowadzić za pomocą linki holowniczej. Dowiedz się, jakich pojazdów nie wolno holować na giętkich holach.

Priorytetem bezpieczeństwo holowania

Podczas odholowywania auta z miejsca zderzenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i przepisów kodeksu drogowego. Jak przekonują eksperci ruchu drogowego i policjanci holowanie pojazdów za pomocą giętkich połączeń jest czynnością niebezpieczną i wymagającą dużych umiejętności oraz wyobraźni. Dlatego też transportem samochodów uszkodzonych powinny zajmować się specjaliści z firm pomocy drogowej. Dysponują nowoczesnymi lawetami oraz zatrudniają doświadczonych mechaników. Dobrym przykładem takiej firmy jest pomoc drogowa Auto Liga, która świadczy usługi holowania pojazdów i dowozu paliwa w regionie Gdańska, Sopotu i Gdyni, również na autostradzie A1.

Co mówią przepisy o holowaniu pojazdów?

Podczas holowania jednego pojazdu przez drugi w terenie zbudowanym prędkość holowania nie może przekraczać 30 km/h, a poza nim 60 km/h. Samochód holujący musi mieć włączone światła mijania, nawet w warunkach dobrej widoczności. Natomiast pojazd holowany musi być oznakowany z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym lub mieć włączone światła awaryjne, a także światła pozycyjne w okresie niedostatecznej widoczności. Obydwa pojazdy muszą mieć aktualne ubezpieczenia OC, a w pojeździe holowanym może przebywać jedynie jedna osoba i to z uprawnieniami do kierowania.

Pojazdy, których holować nie wolno

Prawo o ruchu drogowym zabrania holowania pojazdów z niesprawnym układem kierowniczym lub hamulcowym, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia, a także z niesprawnym zawieszeniem oraz samochodów uszkodzonych w wypadkach drogowych. Dodatkowo w pojeździe holowanym za pomocą giętkiego holu sprawne muszą być obydwa układy hamulcowe. Jeżeli działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, to pojazdu z nieuruchomionym silnikiem nie wolno holować na lince holowniczej. Zabrania się holowania więcej niż jednego pojazdu oraz pojazdu z przyczepą. Przepisy również wykluczają możliwość holowania aut na autostradzie. Należy pamiętać, że ograniczenia dotyczące holowania samochodów wynikają także z konstrukcji ich napędu. Dla przykładu nie wolno holować pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, aut elektrycznych, czy też samochodów ze stałym napędem na obie osie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz