Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj szkła zastosować w witrażu?

Jaki rodzaj szkła zastosować w witrażu?
Pomimo upływu lat, jedno pozostaje niezmienne – okna kościołów, katedr i innych cudów architektonicznych są nadal zdobione przepięknymi witrażami. Witraże można uznać za swego rodzaju sztukę, która – choć uprawiana przez garstkę artystów – robi ogromne wrażenie. Duże znaczenie ma nie tylko wykonanie witrażu, ale również jakość i wygląd szkła. Które rodzaje najlepiej się sprawdzają?

Najpiękniejsze szkła witrażowe

Oczywiście wybór szkła witrażowego zależy od wizji artysty. Jednakże nie da się ukryć, że niektóre rodzaje szkieł witrażowych są bardziej efektowne od innych. Wśród najpiękniejszych i najchętniej stosowanych można wymienić:

  • Szkło opalowe – szklana masa jest wzbogacona dodatkowym składnikiem. Dawniej stosowano mączki kostne oraz tlenek cyny, obecnie stosuje się wiele tego typu dodatków np. różnego rodzaju naturalne lub syntetyczne pyłki. Szkiełka tego typu mają charakterystyczny, opalizujący blask, przypominający masę perłową.
  • Szkło waterglass – w przeciwieństwie do szkła opalowego, nie zawiera ono połyskujących drobinek. Chętnie wybierane zarówno w przypadku witraży okiennych, jak i do produkcji elementów aranżacji wnętrza np. kloszów lamp.
  • Szkło katedralne – charakteryzuje się nierówną powierzchnią, w efekcie czego przeźroczystość szkła nie jest jednolita.

Wszystkie wymienione rodzaje szkła witrażowego możesz znaleźć między innymi w ofercie firmy Agropref, która gwarantuje duży wybór kolorów oraz najwyższą jakość materiału.

Jaką kolorystykę wybrać?

Kolorystyka szkła witrażowego to nie tylko jego podstawowa barwa. Na wygląd szkła wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest nasycenie koloru. Szkło może mieć delikatne lub jaskrawe zabarwienie, wszystko zależy od ilości stosowanego pigmentu. Drugim wyznacznikiem jest transparentność. Szkło wzbogacone różnego rodzaju pyłkami i mączkami jest nieprzezroczyste – przepuszcza wyłącznie światło. Doskonałym przykładem jest opalowe szkło witrażowe, które wzbogacone dodatkami, traci transparentność na rzecz połyskujących drobinek i mlecznej poświaty. Trzecią ważną cechą, która wpływa na kolorystykę, jest struktura szkła witrażowego. Podstawowe są oczywiście szkła gładkie, które wyglądają jak zwykła barwiona szyba. Wcześniej już wspomniane szkło katedralne to zupełne przeciwieństwo – jego grubość może znacznie różnić się na całej powierzchni. Jakie szkło wybrać? Wszystko zależy od tego, jakiego efektu się oczekuje oraz miejsca, w którym będzie umieszczony witraż. Warto zamówić próbki poszczególnych szkiełek, aby samodzielnie ocenić ich wygląd i jakość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz