Artykuł sponsorowany

Jaki komin do kotła gazowego kondensacyjnego?

Jaki komin do kotła gazowego kondensacyjnego?
Technika grzewcza nieustannie się rozwija, dzięki czemu powstają nowe i bardziej wydajne metody ogrzewania domu. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne piece z zamkniętą komorą spalania. Podwyżki cen gazu z początku 2022 roku mogły co prawda zniechęcić część konsumentów do zakupu tego typu urządzeń, ale nie zmienia to faktu, że jest to technologia wydajna, ekologiczna i bezpieczna. Jaki komin w tym przypadku będzie najlepszy?

O czym należy pamiętać, wybierając komin do nowoczesnego kotła gazowego?

Obecnie w sprzedaży znajdują się jedynie kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania. W tego typu konstrukcjach tlen potrzebny do spalania pobierany jest z zewnątrz. Konieczny jest więc drugi przewód, którym będzie dostarczane powietrze bezpośrednio do paleniska. Dlatego w tym przypadku stosuje się system koncentryczny, dzięki któremu jedna z rur podłączonych do pieca doprowadza powietrze, a druga odprowadza substancje lotne. Kolejną ważną kwestią wpływającą na dobór wkładu kominowego jest charakterystyka pracy takiego pieca. Temperatura spalania jest tu bowiem wyjątkowo niska i wynosi około 70 °C, co prowadzi do skraplania się pary wodnej w kominie i powstania spalin mokrych o wysokiej agresywności chemicznej.


Jakie wkłady kominowe zastosować przy ogrzewaniu gazowym?

Ze względu na niekorzystne właściwości chemiczne kondensatu, stosuje się wyłącznie kominy z wkładem stalowym lub ceramicznym. Pierwszy produkt jest tańszy i ze względu na swoją niską wagą, także łatwiejszy w montażu. Wykonany jest z odpowiedniej stali kwasoodpornej oraz z blachy o właściwej grubości. Jego żywotność wynosi około 10 lat. Zdecydowanie na dłużej wystarczy wkład ceramiczny, który posiada gwarancję 30-letnią. Jest to konstrukcja bardziej uniwersalna, bo nadaje się do każdego przewodu kominowego, niezależnie od paliwa wykorzystywanego w kotle. Jest odporny na wysokie wahania temperatur i posiada dużą paroprzepuszczalność. Jego jedyną wadą jest większy ciężar, przez co instalacja układu kominowego jest bardziej skomplikowana. Oba wkłady posiadają system odprowadzania nagromadzonego kondensatu do kanalizacji.


Modernizacja starego komina na potrzeby ogrzewania gazowego

Tradycyjne kominy murowane ze względu na swoją budowę, kompletnie nie nadają do kondensacyjnego ogrzewania gazowego. Na szczęście możliwa jest modernizacja komina, polegająca na wprowadzenia do istniejących kanałów stalowych wkładów kominowych. Usługi tego typu wykonuje między innymi firma Kom-Frez Marek Grzechnik. Przed przystąpieniem do prac remontowych trzeba skonsultować się z kominiarzem, który po dokładnych oględzinach stworzy opinię kominiarską, w której znajdą się kluczowe informacje odnośnie instalacji kominowej. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia drożność starego kanału, więc nie mogą występować przewężenia spowodowane na przykład puchnącymi cegłami. Stary komin należy oczyścić z nagromadzonych osadów. W miejscu podłączenia kotła trzeba też rozkuć komin, aby umożliwić wprowadzenie trójnika oraz wyczystki z ociekaczem do odprowadzenia skroplin.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz