Artykuł sponsorowany

Jaki ciśnieniomierz naramienny wybrać: mechaniczny czy automatyczny?

Jaki ciśnieniomierz naramienny wybrać: mechaniczny czy automatyczny?

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów na szybką, samodzielną ocenę stanu zdrowia. Optymalna wartość ciśnienia skurczowego wynosi 120 mm Hg, rozkurczowego – 80 mm Hg, a każde odchylenie od tych norm może wskazywać na choroby układu krążenia. Badanie w domowym zaciszu możesz wykonać przy użyciu ciśnieniomierza mechanicznego albo automatycznego. Który model wybrać? Wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Wady i zalety ciśnieniomierzy typu mechanicznego

Jednymi z najdokładniejszych narzędzi pomiarowych, wykorzystywanych zwykle w gabinetach lekarskich, są ciśnieniomierze mechaniczne, określane również jako zegarowe. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia, wyposażone w miernik (manometr), mankiet, pompkę, rurkę przewodzącą powietrze oraz stetoskop. Obsługa takiego modelu ciśnieniomierza wymaga wprawy, a uzyskane wyniki należy zanotować dwukrotnie, w chwilę po napompowaniu mankietu, gdy przez słuchawki słychać wyraźne dźwięki i kilka sekund później, po ich ustaniu. Pierwszy zapisany wynik określa parametr ciśnienia skurczowego, kolejny zaś – rozkurczowego.

Jak zauważają pracownicy Sklepu Medycznego Pomoc Marty Góreckiej, zlokalizowanego w Kępnie, specjalizującego się w sprzedaży medycznych urządzeń pomiarowych, artykułów ortopedycznych i higienicznych:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ciśnieniomierze mechaniczne były jedynym, dostępnym przyrządem, służącym do wykonywania pomiarów ciśnienia. Obecnie w warunkach domowych częściej stosowane są proste urządzenia automatyczne, nie wymagające kalibracji, wskazujące wartości w liczbach – w tym też informacje na temat pulsu.

Naramienne ciśnieniomierze automatyczne

W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń pomiarowych z nanometrem, ciśnieniomierze automatyczne zasilane są wymiennymi bateriami lub zasilaczami, mają też dodatkową opcję archiwizacji pomiarów z wielu dni. Wyniki ukazują się na dużym wyświetlaczu, który może być również dodatkowo podświetlony systemem LED, co ułatwia osobom niedowidzącym codzienną, szybką analizę uzyskanych informacji.

Obsługa ciśnieniomierza elektrycznego naramiennego jest bardzo prosta – wystarczy bowiem włożyć mankiet zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, a następnie wcisnąć przycisk start, by już po kilkunastu sekundach uzyskać wynik badania. Pomiary takim sprzętem nie są jednak miarodajne ani kompletne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia albo pacjentów kwalifikowanych do operacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz