Artykuł sponsorowany

Jaka jest rola superwizji w psychoterapii?

Jaka jest rola superwizji w psychoterapii?

Psychoterapia to proces, który umożliwia zmierzenie się z wieloma trudnościami życia codziennego. Pomaga wprowadzić zmiany, które mają wyeliminować negatywne odczucia i myśli. Oprócz procesu terapeutycznego ważną metodą pracy jest także superwizja. Na czym polega i dlaczego jest tak ważna? Zapraszamy do lektury artykułu, aby dowiedzieć się, co kryje się pod tym tajemniczym terminem.

Na czym polega superwizja?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każdy terapeuta powinien mieć swojego superwizora. Mowa o osobie, która ma większe doświadczenie zawodowe i odpowiednie uprawnienia, by nadzorować pracę innych. Rolą superwizji, którą oferuje Studio psychoterapii i treningu Magdalena Jusińska, Krzysztof Jusiński, jest niesienie efektywniejszej pomocy. Polega to na regularnych spotkania terapeuty z dedykowanym ekspertem, podczas których omawiane są momenty i przypadki budzące wątpliwość. Superwizja może być grupowa lub indywidualna. Korzystanie z tej formy współpracy świadczy pozytywnie o terapeucie. Pozwala zadbać o obiektywność swojej pracy, ale też nieustannie pogłębiać swoją wiedzę. Współpraca z superwizorem to bardzo istotny etap rozwoju każdego psychoterapeuty.

Zalety superwizji

Uczestnictwo w spotkaniach z superwizorem to przejaw profesjonalnego podejścia do wykonywanych obowiązków. Świadczy też o zachowaniu wysokiego poziomu pracy i poczuciu odpowiedzialności. Pozwala terapeucie na wyłapanie ewentualnych błędów czy też własnych ograniczeń. Co za tym idzie, superwizja wpływa także pozytywnie na pacjentów. Efektem może być wprowadzenie nowych metod pracy, a co za tym idzie, podniesienie jakości. Szukając terapeuty dla siebie, warto sprawdzić, czy wybrany specjalista poddawany jest regularnym superwizjom. Co istotne, proces ten w żaden sposób nie zagraża poufności terapii. Przestrzeganie zasad etyki zawodowej stawiane jest na pierwszym miejscu. Superwizor nie ma dostępu do żadnych danych, pozwalających na identyfikację omawianego pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz