Artykuł sponsorowany

Jaka jest rola mikrofalownika w instalacji fotowoltaicznej?

Jaka jest rola mikrofalownika w instalacji fotowoltaicznej?

Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną to duże przedsięwzięcie z punktu widzenia kosztów. W związku z tym powinna być ona jak najbardziej wydajna oraz bezawaryjna. To między innymi gwarantuje zastosowanie specjalnych urządzeń - mikrofalowników. Dlaczego jeszcze warto wykorzystywać je w montażu paneli słonecznych? Na to pytanie odpowiadamy w przygotowanym artykule.

Czym jest mikrofalownik?

Odpowiadając na postawione pytanie, należy najpierw zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne służą do przemiany energii słonecznej w prąd stały. Ten nie nadaje się do zasilania sprzętów gospodarstwa domowego, dlatego musi zostać przekonwertowany na zmienny. Do tego potrzebny jest właśnie falownik - inwerter, który kontroluje również działanie takiej mikroinstalacji i w razie wystąpienia usterki wyłącza ją. Aby jednak taka przydomowa elektrownia była wydajna, konieczne jest zamontowanie kilku modułów, które łączy się w sposób szeregowy. Dla zachowania efektywności działania każdego z nich, zamiast falownika centralnego, stosuje się mikrofalowniki, podłączane do każdego panelu osobno. Te niewielkie urządzenia pozwalają na pracę komponentów niezależnie od siebie z możliwie jak największą mocą, jaką są w stanie osiągnąć w danym momencie.

Jakie są zalety mikroinwerterów?

Jak łatwo wywnioskować, tak skonstruowana instalacja fotowoltaiczna daje o wiele większe możliwości kontroli nad całym systemem. Zakłócenia w pracy jednego panelu, na przykład poprzez zacienienie bądź zabrudzenie, nie rzutują na działanie pozostałych modułów. Tym samym spadek wydajności równy jest wyłącznie poziomowi niesprawności danego komponentu. To sprawia, że minimalizuje się straty w pozyskiwanej energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego. Co więcej, zastosowanie tych urządzeń w mikroinstalacji, co w projektach dla swoich klientów uwzględnia między innymi firma Energia Lokalna, pozwala na swobodną jej rozbudowę w przyszłości przy zapotrzebowaniu na większą moc. Wystarczy jedynie podłączenie kolejnego panelu fotowoltaicznego wraz z kolejnym mikroinwerterem. Należy również wspomnieć, że taki osprzęt pozwala zwiększyć produkcję energii elektrycznej nawet przy w 100% sprzyjających warunkach w przeciwieństwie do falowników centralnych.

Takie rozwiązanie wpisuje się też w myśl inteligentnych technologii ze względu na to, że pozwalają zaoszczędzić miejsce w budynku. Montuje się je na dachu wraz z pojedynczym ogniwem fotowoltaicznym. Tym samym można także ograniczyć ewentualne dźwięki oraz hałas związane działaniem falownika centralnego. Ponadto coraz więcej urządzeń zostaje zintegrowana z mobilnymi aplikacjami. To sprawia, że użytkownik na bieżąco jest w stanie sterować instalacją z poziomu swojego tabletu bądź smartfona, jak również śledzić jej wydajność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz