Artykuł sponsorowany

Jaką firmę sprzątająca wybrać dla spółdzielni mieszkaniowej?

Jaką firmę sprzątająca wybrać dla spółdzielni mieszkaniowej?

Do obowiązków administratora każdej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej należy nawiązanie współpracy z odpowiednią firmą sprzątającą. Jeżeli wspólnota jest niewielka wystarczy na zebraniu poddać pod głosownie wybraną ofertę. W przypadku dużych spółdzielni mieszkaniowych należy przeprowadzić przetarg. Jakie usługi powinna świadczyć dobra firma sprzątająca?

Sprzątanie budynków od wewnątrz

Utrzymanie porządku wewnątrz budynków należy do podstawowych zadań administratora obiektu. Administrator lub inaczej zarządca nieruchomości jest zobowiązany zatrudnić odpowiednią firmę sprzątającą taką jak WirOko, do utrzymania czystości zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Części wspólne takie jak klatki schodowe, piwnice, pomieszczenia gospodarcze, pralnie, suszarnie czy poddasza powinny być regularnie sprzątane według harmonogramu opracowywanego przez administratora lub firmę sprzątającą. Są to ustalenia umowne i można je zmienić w zależności od potrzeby. Przyjęło się jednak, że klatki schodowe powinny być sprzątane co najmniej dwa razy w tygodniu. W okresie zimowym, w zależności od pogody, częstotliwość sprzątania klatek schodowych powinna być zwiększona. Raz na miesiąc powinno myć się lamperie i balustrady schodów. Ciągi komunikacyjne w piwnicach nie wymagają tak częstych porządków. Należy jednak dopilnować aby w częściach wspólnych piwnic nie zalegały duże przedmioty takie jak meble. Mycie okien zaleca się przeprowadzać raz na pół roku. Nie należy zapominać o drzwiach do budynku. Jeśli są to drzwi szklane, warto je myć co drugi dzień.

Sprzątanie terenu wokół budynku.

Za porządek w najbliższym sąsiedztwie obiektu również odpowiada zarządca. Opłata na utrzymanie porządku na tym terenie wnoszona jest podobnie jak w przypadku sprzątania części wspólnych przez lokatorów w comiesięcznym czynszu. Administrator zleca firmie sprzątającej utrzymania przepustowości sąsiadujących z nieruchomością ciągów komunikacyjnych. W czasie śnieżnej zimy należy zadbać o regularne odśnieżanie chodników. Jest to ważne gdyż za wszelkie wypadki w tym złamania kończyn przechodniów na nieodśnieżonym chodniku ponosi odpowiedzialność zarządca tego terenu. W przypadku małych wspólnot administrator ma obowiązek zadbania aby śnieg nie zalegał na chodnikach przed wejściami do budynków. W przypadku dużych spółdzielni są to wszystkie ciągi komunikacyjne znajdujące się na całym terenie spółdzielni. Pozostałe drogi i ścieżki należą do zasobów gminy i to ona jest zobowiązana do zachowania na nich odpowiedniej przepustowości. Do terenów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych mogą również należeć przyległe tereny zielone. Opiekę nad zielenią wokół budynku także warto zlecić firmie sprzątającej która skosi i odchwaści trawnik, przytnie żywopłot a w okresie jesienno-zimowym usunie zalegające pod drzewami liście. Warto również raz na jakiś czas odświeżyć kostkę brukową chodników przy budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz