Jak zrobić ogórki małosolne?

Jak zrobić ogórki małosolne?

Zdrowe, tanie, smaczne i banalne w przygotowaniu – tak można scharakteryzować hit wśród letnich przetworów. Ogórki małosolne, bo o nich mowa są bardzo popularne w Polsce jako samodzielna przekąska lub dodatek do kanapek czy sałatek. Krótka fermentacja beztlenowa sprawia, że zyskują bogaty smak oraz cenne wartości odżywcze. Poznaj przepisy na przygotowanie pysznych kiszonek. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych sezonowych warzywach.  

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Ogórki małosolne a kiszone

Kiszonki przez wielu zaliczane są do kategorii superfoods, czyli niskokalorycznej żywności zawierającej bardzo wyjątkowe i cenne wartości odżywcze. Można znaleźć je w wielu hurtowniach i sklepach owocowo-warzywnych oraz przygotować samodzielnie. Do tej grupy zdecydowanie zaliczają się przetwory na bazie korniszonów. Najpopularniejszym przysmakiem w sezonie letnim są ogórki małosolne. Poza tym, że są zdrowe, to docenia się je również za smak i łatwość w przyrządzeniu.

Pod względem przygotowania różnica między małosolnymi a kiszonymi ogórkami jest niewielka. Do ich przyrządzenia wykorzystuje się tradycyjnie taką samą zalewę i identyczny zestaw przypraw (w tym sól). Te dwa typy przetworów kontrastują ze sobą pod względem długości procesu fermentacji i w jego wyniku również smaku. Czas kiszenia powoduje, że warzywa kwaszone są bardziej miękkie, zdecydowanie kwaśniejsze i mniej chrupiące. Na ich wykorzystanie trzeba poczekać nawet do tygodnia. Po jakim czasie można zjeść za to ogórki małosolne? Otóż są one gotowe do spożycia nawet po 2/3 dniach.    

gotowe ogórki małosolne

Najlepsze przepisy na domowe ogórki małosolne

Kiszenie należy do jednych z najzdrowszych sposobów na wykorzystywanie warzyw. Sezon na ogórki małosolne jest wyjątkowo krótki (najczęściej trwa od czerwca do sierpnia), a sam przetwór należy spożyć w ciągu 2-7 dni od umieszczenia w pojemniku. Dlatego warto wykorzystać letni okres i przyrządzić przysmak samodzielnie w domu. Do przygotowania wykorzystuje się świeże warzywa gruntowe. Oto najpopularniejsze przepisy:

Podstawowy sposób na ogórki małosolne

Zastanawiasz się, jak przygotować tradycyjne ogórki małosolne? Do tego celu wykorzystasz tylko kilka składników:

  • 1 kg małych i świeżych ogórków gruntowych;

  • 1,5 l wody;

  • 1,5 łyżki soli;

  • 4 ząbki czosnku;

  • 2-3 liście laurowe;

  • 4 gałązki kopru;

  • 10 cm korzenia chrzanu;

  • kilka liści porzeczki lub wiśni (ewentualnie).

Na początek pod bieżącą i zimną wodą należy przepłukać ogórki (można również delikatnie odciąć ich końce), gałązki kopru oraz korzeń chrzanu. Czosnek musimy obrać i pokroić na połówki. Warto również odparzyć pojemnik, w którym chcemy przechowywać przetwór np. słoik, garnek lub kamionkę. W tym czasie zagotowujemy wodę wraz z solą, która musi się rozpuścić. Odstawiamy zalewę do ostudzenia.

Teraz aby przygotować ogórki małosolne, musimy już tylko wyłożyć na dnie naczynia część kopru i czosnku. Następnie na tej warstwie układamy ogórki i pozostałe przyprawy. Możemy dodać również liście porzeczki lub wiśni, aby warzywa stały się jędrne i chrupiące. Całość zalewamy letnią wodą. Pojemnik przykrywamy talerzykiem lub pokrywką i przechowujemy w temperaturze pokojowej. Gotowy przysmak najlepiej spróbować po 2/3 dniach. 

przepis na ogórki małosolne

Ogórki małosolne bez wody

Choć tradycyjne przygotowanie kiszonek nie jest zbyt czasochłonne, to istnieje sposób na wyjątkowo szybkie ogórki małosolne. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują dużej ilości przetworów. W takim przypadku wystarczy zaopatrzyć się w torebkę strunową lub foliową.

W woreczku układamy umyte i lekko ponacinane warzywa sezonowe oraz sól kamienną i inne przyprawy (jak wyżej: chrzan, koper, czosnek i liście laurowe). Całość szczelnie zamykamy, mieszamy i umieszczamy w lodówce. Co jakiś czas warto potrząsać zawartością. Już po jednym dniu możemy cieszyć ogórkami małosolnymi na sucho.  

szybkie ogórki małosolne

Jak zrobić pyszne ogórki małosolne?

Powodów, dla których warto jeść sezonowe warzywa również w formie kiszonek, jest wiele. Dlatego też istnieje ogromna liczba przepisów na ogórki małosolne, podobnie jak na dania z ich wykorzystaniem. W przypadku przygotowywania domowych przetworów warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

1. Odpowiedni wybór ogórków: podstawą przetworu są wysokiej jakości ogórki gruntowe. Warto wybierać mniejsze, lecz o podobnej wielkości okazy o gładkiej skórce, które niedawno zostały zerwane z grządki. Musimy zwrócić uwagę na świeżość, twardość i sposób uprawy warzyw. Kupując produkt na targu, warto go najpierw sprawdzić, przed zawekowaniem większej ilości.

2. Właściwy dobór dodatków: poza tradycyjnymi składnikami zalewy możemy wykorzystać inne przyprawy do ogórków małosolnych. Smak mogą poprawić np. nasiona gorczycy, cukier lub miód, ziele angielskie, tymianek, liść winorośli/dębu/porzeczki/wiśni/bazylii, ostra papryka czy pieprz czarny.  

3. Zapobieganie pleśni: najważniejszym błędem popełnianym podczas wekowania jest używanie zbyt małej ilości zalewy do ogórków małosolnych. Gdy warzywa wystają ponad powierzchnię wody, to przez dostęp do powietrza mogą zacząć gnić.  

4. Prawidłowa uprawa: własnoręcznie uprawiane ogórki gruntowe powinny być podlewane wieczorem, ponieważ świetnie magazynują wodę. Zbieranie natomiast lepiej zaplanować na godziny poranne, aby zachować ich twardość przed ukiszeniem.

5. Poprawne przechowywanie: gotowe ogórki w domowej wersji należy odstawić w ciepłe, ale zacienione miejsce. Pod 2/3 dniach musimy je przenieść do lodówki, aby przerwać proces fermentacji. Właśnie wtedy są gotowe do spożycia. W jakim naczyniu przechowywać ogórki małosolne? Najlepiej sprawdzą się szklane słoiki, gliniane lub porcelanowe beczki oraz garnki.  

Przeczytaj również, jak kisić ogórki i czym się charakteryzują.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz