Artykuł sponsorowany

Jak zorganizować świecki pogrzeb?

Jak zorganizować świecki pogrzeb?
Świeckie pogrzeby są coraz częstszym zjawiskiem. Dotyczą nie tylko zdefiniowanych od urodzenia ateistów, ale także katolików, którzy dokonali apostazji. Ich organizacja może wydawać się trudniejsza od tradycyjnych, jednak wbrew pozorom – niewiele się od siebie różnią. W jaki sposób zorganizować świecki pogrzeb i kto zajmie się prowadzeniem tego typu uroczystości?

Dla kogo świecki pogrzeb?

Pogrzeb świecki jest organizowany w przypadku zmarłych, którzy nie utożsamiali się z żadną wiarą. Zwykle są to osoby wychowane według zasad ateizmu i podobnych mu poglądów. Z roku na rok rośnie też liczba osób dokonujących apostazji, czyli odstępujących z Kościoła Katolickiego. Podstawową różnicą pomiędzy pogrzebem świeckim a klasycznym katolickim  jest osoba prowadząca. Zamiast księdza jest to mistrz ceremonii, który pełni rolę osoby prowadzącej całą uroczystość. Jest on najczęściej ubrany w czarną togę i cylinder oraz białe rękawiczki.

Przebieg świeckiego pogrzebu jest bardziej elastyczny niż katolickiego. Może przebiegać zgodnie z ostatnią wolą zmarłego lub najbliższej rodziny. Najczęściej stosowanym sposobem pochówku jest kremacja i złożenie ciała w urnie, jednak pogrzeby świeckie dopuszczają też pochówek klasyczny – w trumnie.



Kto go zorganizuje?

Mimo rosnącej popularności świeckie pogrzeby nadal są niewielkim ułamkiem w skali wszystkich pochówków w Polsce. Z tego powodu znalezienie zakładu pogrzebowego, który zajmie się organizacją uroczystości, może okazać się trudne. Kompleksową organizacją pogrzebów zarówno katolickich, jak i świeckich zajmuje się między innymi firma Hermes, która świadczy swoje usługi na terenie warszawy oraz jej najbliższej okolicy.

Jak postępować po śmierci?

Postępowanie po śmierci jest takie samo jak w przypadku pogrzebu katolickiego. W momencie zgonu należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie lub lekarza, który opiekował się zmarłym w trakcie choroby. Wystawi on kartę zgonu, po której otrzymaniu trzeba niezwłocznie zadzwonić do zakładu pogrzebowego, z  prośbą o przetransportowanie zmarłego do chłodni. Rejestracja zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego również przebiega w taki sam sposób.

Żeby zorganizować świecki pogrzeb, konieczne będzie dostarczenie do zakładu dokumentów, takich jak odpis aktu zgonu, karta zgonu, legitymacja ubezpieczeniowa zmarłej osoby oraz własny dokument tożsamości. Po skompletowaniu dokumentacji można przejść do ustalenia szczegółów. Wraz z przedstawicielem zakładu pogrzebowego zostanie dokładnie zaplanowany przebieg ceremonii, zgodnie z indywidualnymi życzeniami rodziny zmarłego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz