Artykuł sponsorowany

Jak zorganizować odbiór nieczystości z prywatnej parceli?

Jak zorganizować odbiór nieczystości z prywatnej parceli?

Nie wszystkie budynki posiadają dostęp do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ich właściciele są więc zobowiązani do odprowadzania nieczystości inną drogą. Większość z nich decyduje się na montaż plastikowego lub betonowego zbiornika, który służy do magazynowania ścieków. Szambo wymaga jednak regularnego opróżniania. Kiedy należy wezwać wóz asenizacyjny? Czym może grozić przepełnione szambo?

Jak sprawdzić, czy szambo jest pełne?

Domownicy muszą nieustannie kontrolować stan szamba, by nie dopuścić do jego przepełnienia. Pierwszym krokiem, który przyczyni się do podwyższenia komfortu korzystania ze zbiornika, jest wybór szamba odpowiedniej wielkości. Szacuje się, że przeciętnej, czteroosobowej rodzinie wystarczy zbiornik o pojemności 10-12 m3.

Aby ocenić poziom jego zapełnienia, wystarczy podnieść metalową pokrywę, która zlokalizowana jest na zewnątrz budynku. Jest to jednak dość kłopotliwe i mało wygodne, dlatego też powstały elektroniczne czujniki do szamba. Część z nich działa na zasadzie pływaka, a część informuje domowników o konieczności wezwania wozu asenizacyjnego za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Kiedy wezwać szambiarkę?

Jak radzi przedstawiciel z firmy Dziun Udrażnianie Kanalizacji i Asenizacja – nigdy nie należy wzywać szambiarki na ostatnią chwilę, to znaczy wtedy, gdy zbiornik zaczyna się przepełniać. Musimy pamiętać o tym, że firma asenizacyjna nie zawsze będzie mogła bezzwłocznie pojawić się na naszej posesji. Zwykle posiada ona rozpisany na kilka dni wprzód harmonogram zleceń. Pewne ograniczenia mogą wynikać też z godzin pracy przedsiębiorstwa i dostępności wozów asenizacyjnych.

Ciężko wyobrazić sobie, że WUKO zostanie podstawione na naszą działkę w niedzielę lub święta. Opróżnianie szamba należy zaplanować tak, by było ono możliwe do przeprowadzenia. Dobrym rozwiązaniem jest cykliczny wywóz nieczystości. Wówczas szambiarka przyjeżdża zawsze tego samego dnia miesiąca i odbiera ścieki. Domownicy nie muszą obawiać się, że zbiornik wyleje, ani na gwałt szukać rozwiązania, gdy szambo zacznie się przepełniać.

Jak uniknąć brzydkiego zapachu podczas opróżniania szamba?

Niektóre zbiorniki pozbawione są kominów odpowietrzających, przez co w wyniku ich opróżniania, na posesji unosi się nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak, ponieważ podciśnienie wytwarzane przez szambiarkę, zasysa całą wodę z kranów i sanitariów. Aby uniknąć fetoru, należy stosować specjalistyczne biopreparaty do szamba, które przyspieszają rozkład związków organicznych w ściekach.

Pamiętajmy, że ścieki są toksyczne dla roślin, gleby i wód gruntowych. Jeśli wydostaną się ze zbiornika, może dojść do skażenia. Za wylanie się szamba możemy również zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł. Koszt usługi asenizacyjnej waha się w granicach 100-300 zł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz