Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa może być naprawdę nie do zniesienia. Jeśli zmagasz się z takimi objawami, z pewnością szukasz sprawdzonych i skutecznych sposobów. Przychodzimy z pomocą. W artykule przyglądamy się przyczynom bólu oraz podajemy wskazówki, jak złagodzić objawy. Jak zapobiegać nawrotom? Jakie ćwiczenia na kręgosłup wykonać? Sprawdź już teraz.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są przyczyny bólu lędźwi?

Istnieje kilka przyczyn, które prowadzą do pojawienia się dolegliwości bólowych. Mogą być to takie schorzenia jak:

  • przepuklina kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • dyskopatia,
  • zwyrodnienia.

Ponadto przyczyną bólu kręgosłupa może być niewłaściwy styl życia, w tym:

  • wzmożone napięcie mięśni,
  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • brak aktywność,
  • siedzący tryb życia – zbyt długie siedzenie nie jest zdrowe dla kręgosłupa!

Jakie są objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Ból bólowi nierówny i może manifestować się w różny sposób. Ból kręgosłupa początkowo pojawia się tylko przy schylaniu lub wyłącznie nocą, z czasem staje się przewlekły. Często promieniuje od pleców do nóg. Możesz odczuwać mrowienie, mieć odczucie niedowładu czy uciążliwe napięcie. Nie lekceważ tych objawów, każdy z nich powinien zostać skonsultowany na wizycie u lekarza ortopedy.

Pamiętaj, że ból w dole pleców nie zawsze oznacza kłopoty z kręgosłupem. Może to być np. stan zapalny przydatków.

ból kręgosłupa

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Prawidłowa postawa

Staraj się zachować prawidłową postawę na co dzień, nie tylko podczas chodzenia, ale także siedzenia. Nie garb się, nie schylaj. Zwykłe krzesło do pracy wymień na takie z odpowiednim podparciem.

Codzienny ruch

Wcale nie chodzi tu o intensywne ćwiczenia, a... zwykłe chodzenie. Już wiesz, że długotrwałe siedzenie nie służy zdrowiu, więc czym prędzej wstawaj z kanapy. Codzienny spacer pomoże pozbyć się bólu w dolnych partiach pleców. Do sklepu zamiast samochodem wybierz się na piechotę. Podczas pracy w biurze rób przerwy i wstawaj od biurka.

Rozciąganie pleców

Pamiętaj, by regularnie rozciągać swoje ciało. Wprowadź proste nawyki i pamiętaj, by po przebudzeniu powoli i delikatnie się przeciągnąć. Proste ćwiczenia pomogą pozbyć się ucisku. Co robić? Oto łatwe ćwiczenie na plecy. Połóż się na plecach, przyciągnij kolana do klatki i pochyl głowę do przodu – chodzi o przybranie pozycji przypominającej kołyskę. Utrzymaj pozycję kilka sekund. Innym sposobem jest położenie się i przyciąganie naprzemiennie kolan do klatki. Każdą pozycję utrzymuj pół minuty.

Pływanie

Jeśli chodzenie i rozciąganie to dla ciebie za mało, wybierz się na basen. Pływanie to sama przyjemność i szybko łagodzi ból, ponieważ odciąża kręgosłup i plecy.

pływanie na ból pleców

Ciepłe okłady

Ulgę może przynieść ciepło, które rozluźnia zbyt napięte mięśnie. Ciepłe okłady i odpoczynek pozwolą się zrelaksować.

Rehabilitacja

Wytchnienie w bólu może przynieść fizjoterapia i masaż kręgosłupa, który zapobiega nawrotom objawów. Zalecany jest w szczególności masaż mięśniowo-powięziowy.

Pas odciążający kręgosłup

Specjaliści polecają na ból noszenie ortezy lędźwiowej. W sklepach znajdziesz różne modele ortez. Na bóle rekomendowane są te elastyczne.

Środki przeciwzapalne i przeciwbólowe

Gdy inne sposoby zawodzą i nic już nie pomaga, receptą mogą być leki z apteki. Nie można jednak przesadzać z ich ilością.

Blokada kręgosłupa

To nowoczesna metoda stosowana w bólach lędźwiowych. Wówczas lekarze zalecają zastrzyki nadtwardówkowe, zastrzyki do stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lub stawów krzyżowo-biodrowych.

Operacja kręgosłupa

Ostatnią deską ratunku jest operacja. Jest to inwazyjne rozwiązanie, które nie w każdym przypadku się sprawdzi. Efekty mogą być obiecujące, ale jest ryzyko, że ból wcale nie minie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży