Artykuł sponsorowany

Jak ze względów prawnych wygląda ubój zwierząt?

Jak ze względów prawnych wygląda ubój zwierząt?

Ubój zwierząt w Polsce jest szczegółowo określony przepisami prawa, które przede wszystkim wymagają, by rzeźnia wykonywała wszystkie czynności w sposób humanitarny oraz ograniczający cierpienie fizyczne i psychiczne zwierząt. Jak konkretnie wygląda ubój bydła, trzody chlewnej i innych zwierząt rzeźnych? Dowiedz się więcej o tym, jakie przepisy musi spełniać ubojnia oraz jak faktycznie wygląda przetwórstwo mięsa.

Prawo: W jaki sposób odbywa się ubój zwierząt?

Ubój zwierząt oprócz tego, że musi odbywać się w sposób humanitarny, to dodatkowo u zwierząt kręgowych powinien być wykonywany dopiero po pozbawieniu świadomości. Dodatkowo, co podkreślone jest w polskim prawie, osoby zajmujące się ubojem zwierząt powinny mieć potwierdzone odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Ponadto, każda rzeźnia, w której odbywa się ubój zwierząt powinna zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki zapewniające właściwą higienę pracy, jak i bezpieczeństwo. Dodatkowo, ubojnia musi zapewnić odpowiednie narzędzia, procedury, metody pracy oraz organizację, by cały proces odbywał się zgodnie z prawem. Co warto podkreślić, to ustawa o ochronie zwierząt zapewnia: bezpieczne warunki pracy, produkcję i dystrybucję żywności o higienicznych i bezpiecznych parametrach, a także minimalizację stresu u zwierząt. By ubój trzody chlewnej, bydła i innych zwierząt rzeźnych odbywał się w sposób humanitarny, ustawa nakłada na właścicieli rzeźni obowiązek rozdzielenia pomieszczeń przedubojowych, a także tych, w których zwierzęta pozbawiane są świadomości. Bardzo istotną kwestią jest fakt, że przestrzenie te mają być wyizolowane akustycznie. Dodatkowo, prawo określa, by ubój zwierząt był dokonywany w pomieszczeniach osobnych dla zwierząt, które wykrwawiają się oraz tych, w których dokonuje się obróbki.

Co jeszcze należy wiedzieć o uboju bydła, trzody chlewnej i innych zwierząt rzeźnych?

Należy również podkreślić, że nowoczesna rzeźnia (np. Kąsek sp.j. z Kisielic) musi także funkcjonować według ściśle określonych przepisów uboju, które szczegółowo dookreślają każdy element procedury. Tym sposobem prawo chroni, by zwierzęta były rzeczywiście uśmiercane w sposób humanitarny. Ustawa definiuje, co oznacza m.in. uśmiercanie, przetrzymywanie, unieruchamianie oraz przemieszczanie zwierząt. Ponadto, rzeźnia musi dbać, by ubój zwierząt rzeźnych, w tym bydła i trzody chlewnej był również zgodny z przepisami dotyczącymi zwalczania chorób zakaźnych oraz procedurami zapewniającymi bezpieczeństwo ludziom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz